Зміна цін на нерухомість за останні 10 років

Автор | 23.10.2017

ціна квартир за останні десять років Після незначного збільшення цін на нерухомість за останні декілька місяців вартість квадратного метра житла в Україні та Києві зокрема почала знову зменшуватися. Однак, на разі ціни знизилися лише на 0,1 – 0,3 %, та й зменшення цін стосується тільки окремих секторів, а квартири поблизу станцій метро (в столиці) та житло в новобудовах, навпаки, подорожчало на 0,5 – 0,7 %. Вартість квартир на вторинному тинку у вітчизняній валюті донедавна зменшилась при цьому на цілих 3 %. Можливо, це пов’язано з недавнім зміцненням курсу гривні, що в свою чергу пов’язане з черговим позитивним рішенням МВФ про виділення чергового траншу. Перед подальшим аналізом ринку нерухомості за 10 років відзначимо, що на сьогоднішній день ціна квадратного метра житла майже удвічі менша, ніж десять років тому.

У 2006 році ціна квадратного метра житлової нерухомості в Києві становила приблизно 1630 доларів, а вже під кінець року вона зросла до 2400 – 2450 доларів. Саме цей рік вважається періодом найбільшого зростання цін на ринку нерухомості України за останні десять років. Загалом за рік вартість житла збільшилась майже на 67 %. Пояснити це явище можна тільки різким збільшенням доходів населення та швидким ростом економіки. Крім цього у 2006 році багато приватних фірм виплачували заробітну плату працівникам в доларах, та й вартість оренди житла теж визначалася в іноземній валюті. Все це спонукало людей оформляти іпотечні кредити, які видавались банками в той час всього лише під 10 % річних. Платоспроможність клієнтів перевірялась в цей час абияк.

графік зміни цін на квартири в Україні

Багато людей у 2006 році брали кредити під приватне будівництво, тому спостерігався блискавичний темп зростання будинків на приміських територіях. Не менш швидкими темпами відзначалися й будівельні роботи в центральних районах столиці та обласних центрів України. Це було дуже вигідно, адже через декілька років таку квартиру можна було продати значно дорожче. Були мешканці, які одночасно сплачували іпотечні кредити по декількох квартирах. Приблизно така ж ситуація була і в 2007 – 2008 роках, хоча зростання цін вже було значно меншим на початок 2009 року ціна квадратного метра житла в Києві вже сягала 2800 – 2900 доларів. Однак вже через пару місяців почалося різке зменшення вартості квартир і приватних будинків по всій Україні. Це було викликано іпотечною кризою в США, яка згодом поширилася і на Європейський континент.

В кінці 2009 і на початку 2010 року обвал цін на квадратний метр житла в Києві сягнув приблизно 1000 доларів. В цей час вартість приватних будинків та квартир вже становила близько 1940 доларів. Наступні три роки, з 2011 по 2014 рік, вартість житлової нерухомості вже майже не змінювалася і становила трохи більше 1700 доларів за квадратний метр. Протягом цього періоду,який можна назвати періодом рецесії, відбулося багато змін. Процентна ставка по іпотечних кредитах зросла до 16 – 19 %, кредити в доларах були заборонені, а у вітчизняній валюті банки видавали позики дуже неохоче. Добробут населення майже не покращувався, однак потреба населення у новому житлі нікуди не зникла.

Роковим для вітчизняного іпотечного ринку вважається 2014 рік, адже саме в цьому році почав різко зростати курс долара. В першу чергу це було пов’язано з революцією гідності та окупацією Криму. В цей же період почалися бойові дії на Донбасі, які підтримувалися з боку Росії. Іншими словами, почалася гіперінфляція, яка вплинула на ринок нерухомості. Квадратний метр житла в Києві на початку 2015 року вже становив 1360 доларів, а протягом 2016 року він понизився вже до показника 1160 доларів.

На даний момент спостерігається подальше зменшення цін на житло по всій Україні. В середньому за 10 місяців 2017 року ціна квадратного метра житлової нерухомості в столиці становить трохи більше 1000 доларів, однак, на думку багатьох спеціалістів вже на початку 2018 року ціна на квартири і приватні будинки буде починати зростати, сягнувши в кінці року значення 1150 – 1200 доларів за квадратний метр. Однак, як воно буде в дійсності, ми побачимо лише через рік.