Сьогодні доводиться платити податки буквально за всі операції купівлі-продажу, які відбуваються офіційно. При цьому податки сплачує не лише продавець, але й покупець. Часто ми цього не помічаємо, адже більшість податків включені в загальну вартість товарів, про що мало хто знає. Те саме відбувається і при операціях купівлі-продажу квартир, земельних ділянок, будинків та іншого нерухомого майна. Іншими словами, підписуючи угоду на операцію з нерухомістю, українець зобов’язаний сплатити податок. То ж давайте з’ясуємо, який розмір таких нарахувань і при яких саме операціях вони сплачуються.
Що платить продавець і покупець?
Здійснюючи операцію продажу-купівлі нерухомості, обидві сторони повинні відрахувати у державну скарбницю передбачений законом відсоток. Він може відрізнятись, залежно від загальної вартості нерухомості та ряду інших факторів, що впливають на ціну майна.
Продавець зобов’язаний сплатити:
► держмито у розмірі 1 % від загальної вартості нерухомості, яка вказана в договорі, що не повинна бути меншою за оціночну вартість;
► військовий збір у розмірі 1,5 % у випадку, коли сплачується податок на доходи фізичної особи;
► податок на доходи фізичної особи-резидента у розмірі 5 % відносно загальної вартості майна, коли це майно перебуває у власності менш ніж 36 місяців, або якщо ця операція купівлі-продажу нерухомості є другою за рік. Однак, податок не буде стягуватися, якщо це перша операція продажу за рік, а нерухомість була отримана у спадщину.
Покупець повинен сплатити:
► податок у розмірі 1 % на обов’язкове пенсійне страхування.
При укладанні договору купівлі-продажу земельної ділянки, що призначена для житлового будівництва, покупець не повинен платити ніяких податків, а продавець в цьому випадку сплачує все те, що зазначено вище. Такі ж податки повинен сплатити продавець і при продажу комерційної нерухомості, а покупець – 1 % на пенсійне страхування від зазначеної в договорі суми.
Податок при даруванні майна
Почнемо з того, що в минулому році та на початку цього року було введено багато змін в правила оподаткування операцій дарування майна, що здійснюються за відповідними договорами дарування. В березі цього року вступив у дію ЗУ «Про внесення змін до податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини», відповідно до якого ставка на дохід, що був отриманий в спадщину, становить 0 %. Однак, ставка на дохід буде нульовою, якщо операція здійснюється між родичами першого і другого ступеня споріднення (сестри, брати, бабусі і дідусі, онуки). Дія вказаного закону поширюється на всі доходи, що були отримані в 2017 році, а раніше нульова ставка поширювалася тільки на доходи, що подаровані родичами першого ступеня споріднення. Іншими словами, людина, яка дарує майно, не повинна нічого платити, а людина, що його отримує, зобов’язана сплатити державне мито розміром 1 % від вартості майна. При оформлені дарування між родичами першого або другого ступеня споріднення, податок платить той, кому дарується нерухомість. При цьому розмір податку буде таким же, як і при договорі купівлі-продажу майна.
Хто звільнений від таких податків?
Звільненими від сплати держмита, згідно статті 4 Декрету КМУ «Про державне мито», вважаються наступні категорії громадян:
► інваліди першої та другої групи;
► інваліди війни та сім’ї військових, що загинули, пропали безвісті, а також прирівняні згідно чинного законодавства особи;
► жителі України, що належать до першої та другої категорії постраждалих від катастрофи на Чорнобильській АЕС;
► постраждалі від катастрофи на Чорнобильській АЕС третьої категорії, що до 1993 року протягом двох років і більше працювали або проживали у зоні обов’язкового виселення, або більше трьох років у зоні добровільного гарантованого виселення;
► постраждалі від катастрофи на Чорнобильській АЕС четвертої категорії, які постійно живуть і працюють в зоні підвищеного радіоекологічного контролю, якщо вони до 1993 року пропрацювали або прожили в даній зоні більше чотирьох років.
Податки при оренді нерухомості
При бажанні отримувати доходи від оренди нерухомості слід підготуватися до того, що державні інстанції будуть вимагати сплати чималих податків. Якщо орендодавець є звичайною фізичною особою-підприємцем і сплачує податки по загальній системі, йому необхідно буде сплачувати податки доходи фізичних осіб у розмірі 18 % та військовий збір у розмірі 1,5 %. При цьому величина ставки податку на доходи завжди буде 18 %, незалежно від типу нерухомості, а сплачувати такий податок слід щоквартально.
При здачі в оренду житла фізичною особою, яка сплачує податок по спрощеній системі, тоді ніяких додаткових податків платити не доведеться, окрім традиційних, що сплачуються помісячно або поквартально.
Як стало відомо з окремих ЗМІ, в Києві на сьогоднішній день отримують доходи від здачі нерухомості в оренду більш ніж 105 тисяч фізичних осіб та підприємців. Загалом, згідно даних Головного управління Державної фіскальної служби столиці, до бюджету Києва надійшло більш ніж 446 млн. гривень податків, сплачених цими орендодавцями.