Які податки потрібно платити при здачі квартири в оренду?

Автор | 28.06.2018

штраф податкової за оренду квартири Оренда квартир в Україні набуває все більшого розмаху. Такий спосіб заробітку для багатьох людей вже стає не додатковим, а основним джерелом доходу. Не секрет, що вартість оренди житла за останні десять років у Києві, Дніпрі, Львові, Тернополі, Запоріжжі та інших великих містах значно збільшилася. І якщо в минулому податкова інспекція в основному дивилась на такий заробіток “крізь пальці”, то сьогодні фіскальна служба намагається оподаткувати всіх власників житла, що здають приміщення в оренду. Все більш актуальним стає питання про те, які податки потрібно платити при здачі квартири в оренду, щоб уникнути неприємностей і захистити себе від штрафних санкцій держави.

На це питання дали відповідь досвідчені юристи. Вони розповіли, що буде, якщо виявиться неоподаткована оренда житла і яка може бути при цьому адміністративна або кримінальна відповідальність. Як свідчить статистика та відгуки власників житла, багато хто вже здає офіційно свої помешкання орендаторам, однак про сплату податку поки що не дбає.

І так, відповідно до вимог Податкового кодексу України, всі фізичні особи повинні сплачувати зі свого заробітку (доходу) 18 відсотків. Це так званий податок на доходи фізичних осіб. Також необхідно додатково оплачувати півтора відсотка військового збору. Як вимагає пункт 179.7 статті 179 Податкового кодексу, такий податок слід самостійно сплатити до першого серпня кожного року за попередній рік. Розмір податку визначається згідно поданої фізичною особою декларації.

В пункті 126.1 статті 126 зазначеного вище кодексу зазначено, що при несплаті податку відповідного розміру за визначений законом строк фізична особа буде оштрафована. При цьому розмір штрафу буде залежати від протермінування платежу. Якщо затримка оплати була не більше тридцяти календарних днів, відраховуючи від останнього дня визначеного строку оплати податку, штраф буде мати розмір десяти відсотків від погашеної суми заборгованості, а якщо пройшло вже більш ніж тридцять днів, величина штрафу збільшується до двадцяти відсотків.

Потрібно також врахувати і пеню, яка нараховується боржникам згідно підпункту 129.1.1 статті 129 Податкового кодексу України. Вона починає нараховуватись з першого робочого дня, який настає після останнього дня визначеного для сплати податку строку. Про це фізичну особу повідомляється в податковому рішенні (повідомленні). Розмір пені становить 120 відсотків річних облікової ставки Нацбанку. Нарахування здійснюється на суму податкової заборгованості (в т.ч. штрафні санкції, якщо вони були призначені, але не враховуючи суму самої пені). При цьому нарахування пені може здійснюватися поденно з урахуванням погашеної частини за кожен день оплати, якщо вона здійснювалась фізичною особою.

Загалом вказані вище штрафні санкції належать до адміністративної відповідальності. До кримінальної відповідальності за несплату податків фізична особа може бути притягнена згідно статті 212 Кримінального кодексу, яка передбачає ухиляння від сплати податків у значному, великому і особливо великому розмірі. Право притягнути до кримінальної відповідальності по цій статті виникає у випадку несплати податків від оренди квартири розміром більш ніж вісімсот тисяч гривень.