Як знайти квартиру для оренди і не натрапити на аферистів?

Автор | 18.07.2018

аферизм при оренді квартир На сьогоднішній день в нашій країні орендують житло майже півмільйона сімей. При цьому, як свідчить статистика, більш ніж 20 % квартир у великих містах здаються в оренду. Історії про різноманітні випадки шахрайства під час оренди нерухомості відомі всім нам багато років, але останнім часом кількість таких випадків значно збільшилася. Випадки шахрайства зустрічаються як з боку орендарів, так і з боку самих орендодавців. Нерідко навіть ріелтори намагаються заробити додаткові кошти під час укладання угоди з клієнтом. Тож як знайти квартиру для оренди і не натрапити на аферистів або квартирних шахраїв?

Де і як потрібно шукати квартиру?

Вартість квадратного метра оренди по Україні за останній рік зросла приблизно на 20 %. Це пов’язано з низкою факторів, під впливом яких ціна оренди може періодично змінюватись в той чи інший бік. Станом на початок 2018 року найнижча вартість оренди спостерігалася на Сході та Півдні України. У східних областях можна на даний момент взяти на місяць в оренду однокімнатну квартиру всього за 1000 грн. В Сумах і Тернополі оренда такого ж житла буде коштувати 1500 – 2000 грн. У найбільших за кількістю населення обласних центрах однокімнатне житло можна зняти за 3000 – 4000 грн, а в Києві проживання в “однушці” протягом місяця обійдеться орендатору в 6000 грн.

Сьогодні пошук житла в основному здійснюється в мережі Інтернет, де існує значна кількість спеціалізованих сайтів та порталів з оголошеннями. Пропозицій таких дуже багато, однак потрібно знати, що більш ніж 70 % таких оголошень залишають посередники. Собі ж ріелтори залишають приблизно 40 – 50 % від місячної орендної плати. Ці відсотки вони додають до вартості, оголошеної власниками квартир.

У випадку оренди житла, знайденого за таким оголошенням, при показі житла повинні бути присутні ріелтор і власник нерухомості. Після цього оформляється договір оренди на потрібний термін. Крім цього ріелтор зобов’язаний перевірити право власності на житло.

Декілька типових порад для пошуку житла

Не потрібно платити за оренду квартири і послуги ріелтора до того, як буде укладений договір. У випадку, коли власник квартири або ріелтор вимагає оплатити частину частину орендної плати до оформлення договору оренди варто бути особливо обережним. В кінцевому результаті може виявитись, що цей ріелтор по документах надає тільки інформаційні послуги, а в укладанні договору оренди участі не приймає.

В першу чергу потрібно переконатися, що у власника житла є документи, які підтверджують його право власності на квартиру або будинок. При цьому власник зобов’язаний надати орендатору свій паспорт і право власності. Варто звернути увагу, чи існують інші особи, які теж мають право власності на орендоване житло. В договорі оренди слід обов’язково вказати паспортні дані всіх сторін та точну адресу квартири або будинку. Зазвичай брокерів більше цікавить власна репутація, тому вони віддають перевагу постійним клієнтам.

При виборі квартири для оренди в першу чергу треба звертати увагу на вартість, яка не повинна бути надто низькою, адже це може свідчити про майбутні проблеми. До таких проблем можна віднести непридатність приміщень для комфортного проживання, необхідність заміни інженерних мереж і т.п. Іноді низька орендна плата може призначатися при незручному розташуванні житла (на значній відстані від зупинок громадського транспорту, магазинів, банків, вокзалу). Не слід розраховувати також на наявність холодильника, пральної машини і меблів, якщо власник або ріелтор призначив дуже низьку вартість оренди. Причину невисокої ціни можна спочатку розпитати по телефону, поспілкувавшись з ріелтором або власником квартири.

Договір оренди гарантує безпечне користування житлом

Договір оренди є основним і дуже важливим документом, який передбачає обов’язки і права орендатора і орендодавця. На думку експертів по нерухомості складання тексту договору є найважливішим кроком при оформленні оренди житла. При відсутності укладеного договору доказати свої права буде практично неможливо, тому текст такої угоди повинен складатись дуже ретельно. Можна часто на натрапити не хитрих орендодавців, що намагаються отримати наживу з довірливих орендаторів. Іноді житло здається людиною, яка навіть не є власником. Саме від таких шахраїв зможе захистити підписання договору оренди при наявності права власності, зразок якого можна знайти на багатьох сайтах в Інтернеті.

Класичний договір оренди повинен містити такі дані:

► точну назву наданого в оренду житла з його адресою;
► паспортні дані орендодавця і орендатора;
► інформацію про наявність права власності в орендодавця;
► розмір орендної плати, строк і спосіб розрахунку за житло;
► кінцевий термін дії договору;
► перелік (та при необхідності паспортні дані) осіб, що будуть проживати;
► підписи орендатора та орендодавця.

Що стосується іншої інформації та пунктів договору оренди, в ньому мають бути обумовлені права та обов’язки обох сторін, необхідні гарантії, причини і порядок дострокового припинення дії цього договору, відповідальність орендодавця та орендатора за недоліки приміщень або нанесення збитків. Крім цього в договорі вказується порядок оплати комунальних послуг та ряд інших важливих пунктів. При бажанні орендатора поселити в приміщенні третіх осіб це теж повинно передбачатися в тексті договору. В іншому випадку орендодавець має право розірвати договір достроково.

При укладанні договору орендодавець повинен мати при собі паспорт з ідентифікаційним кодом і документ про право власності на квартиру або будинок. Всі ці документи він повинен показати орендатору, після чого процес підписання договору вже не повинен викликати в орендатора підозри. При цьому, якщо житло здається в оренду на термін до 36 місяців, договір оренди не обов’язково завіряти в нотаріуса, він і так буде чинним документом у випадку непорозумінь між сторонами.

Майже зажди ріелторські агентства і орендодавці пропонують орендаторам типові умови договору, які в більшості випадків є стандартними. При цьому потрібно перевірити, чи всі пункти документу вказані чітко і зрозуміло. Особливо слід зупинитись на розмірі орендної плати за місяць користування житлом, загальному терміні оренди та умов можливого розірвання такого договору.