Як здавати квартиру в оренду офіційно – законодавство і договір оренди

Автор | 25.11.2017

як офіційно здати свою квартиру в оренду Бажання здати в оренду свою квартиру виникає у наш час досить часто, бо орендна плата на сьогоднішній день є суттєвим джерелом доходу. Однак, щоб уникнути неприємностей, краще здавати квартиру в оренду офіційно, оформивши це належним чином. Тож давайте розглянемо, як вигідно здати житло в оренду, не порушивши при цьому законодавства, щоб це було вигідно як самим орендарям, так і власнику житла.

Допустимо, що ви вже знайшли орендаря квартири, якому можна довірити своє майно, та й він у свою чергу цілком задоволений якістю квартири. Орендар готовий до переселення, а ви вже подумки рахуєте свій дохід, який повинні отримати в майбутньому. Але надто поспішати не варто. Перед поселенням в квартирі орендаря слід насамперед узгодити з ним всі моменти, які можуть викликати суперечки і непорозуміння. Наприклад, спірним питанням часто буває поточний ремонт комунікацій, якого періодично потребуватиме житло (особливо, якщо мова йде про квартири в старих будинках). Адже не секрет, що система опалення, водопровід, каналізація та електромережа будуть вимагати додаткових грошових витрат на обслуговування. Тож необхідно з’ясувати з орендарем питання про те, за чий кошт буде здійснюватися це обслуговування в майбутньому. Крім цього, важливим питанням є надання дозволу на суборенду житла, тобто, передачі його в оренду третій особі без вашої участі. І хоча непорозуміння в любому випадку можуть періодично виникати, обов’язки і права обох сторін повинні бути визначені якомога чіткіше. Це допоможе зробити договір оренди житла, який потрібно оформити офіційно.

Чому важливий договір оренди квартири?

Методом усної домовленості не завжди можна досягти необхідних взаємовідносин між орендарем і власником житла. Справа в тому, що така домовленість не має жодної юридичної сили. Дуже важко буде щось довести або заперечити, якщо виникне спірна ситуація. Прикладом можуть бути ситуації, коли орендар поселив у квартирі ще декілька сторонніх осіб, не хоче виселитись у вказаний термін, невчасно або неповністю сплачує орендну плату. І якщо такі моменти не були передбачені в письмовому договорі, встановити яка із сторін права буде практично неможливо. Такі суперечки можуть тривати дуже довго.

Наявність письмового договору оренди має юридичну силу і регулюється законодавством, що значно краще, ніж звичайна усна домовленість. Такий договір в переважній більшості випадків забезпечує надійний захист інтересів орендодавця в суді. Якщо навіть такий документ не завірений нотаріусом, він буде важливим доказом на судових засіданнях. А тепер давайте розглянемо деякі важливі положення Цивільного кодексу, що врегульовують відносини сторін.

Основні положення Цивільного кодексу, що стосуються оренди житла

▼ Згідно договору оренди власник житла передає орендареві власне житло за певну грошову винагороду і на обумовлений час для проживання.
Договір оренди житла повинен бути укладений письмово.
▼ Предметом договору оренди має бути придатне для проживання помешкання (квартира, будинок або його частина).
Договір оренди житла може бути укладений як фізичними, так і юридичними особами.
▼ В договорі оренди повинен бути вказаний розмір орендної плати за користування помешканням.
▼ У випадку зміни власника помешкання, яке перебуває в оренді, обов’язки орендодавця автоматично переходять до нового власника.

А тепер давайте ознайомимося з найважливішими обов’язками орендаря.

▼ Підтримувати помешкання, що перебуває в оренді, у належному стані.
▼ Користуватися житлом тільки за його призначенням (використовувати для проживання).
Вчасно сплачувати орендну плату.
▼ При потребі змінити планування помешкання слід отримати дозвіл від власника.
▼ Вчасно оплачувати комунальні послуги в орендованому помешканні.

Крім цього, в договорі оренди може бути регламентований порядок ремонту помешкання, передбачений договір суборенди, основні права орендатора, можливість тимчасового проживання інших осіб, а також інші важливі моменти, що можуть викликати непорозуміння в майбутньому.