Потрібно пам’ятати, що отримана власником квартири або будинку орендна плата повинна оподатковуватися і вважається офіційним доходом. У Податковому кодексі України (розділ 4 стаття 170.1.5.) вказано, що орендодавець несе відповідальність за вчасну сплату податку до бюджету. Тобто, податок потрібно сплачувати вчасно, він нараховується поквартально і платиться 4 рази на рік. Що стосується ставки оподаткування, її розмір може становити від 15 до 20 відсотків. Точний відсоток встановлюється залежно від доходу з оренди житла. Слід зазначити, що сплата податків з доходу від оренди нерухомого майна буде додатковим підтвердженням офіційності орендного договору між власником житла та орендатором.
Для того щоб знати, як законно здавати житло в оренду, слід ознайомитися з рядом нюансів та правилами укладання договору між сторонами. Якщо нотаріус посвідчує договір оренди житла, він вважається податковим агентом і зобов’язаний в цей же день повідомити податкові органи про підписання нової угоди між власником помешкання та орендатором.
Основні правила укладання договору про оренду житла
Перед тим як почати складати текст договору оренди з метою його підписання, власник житла повинен підготуватися до того, що орендар захоче отримати певну інформацію про квартиру або будинок, а саме:
► чи не являється в даний момент житло предметом спору в суді, адже при оскарженні прав на житло третьою особою можуть виникнути проблеми в орендаря;
► чи дійсно власник цієї нерухомості є законним власником і може надати для підтвердження право власності на будинок або квартиру;
► чи не є помешкання спільною власністю декількох людей, кожен з яких повинен надати письмовий дозвіл на оренду житла;
► чи не було укладено напередодні інших договорів про оренду цього житла з іншими особами;
► чи не накладений арешт на житло, а також, чи не сплачується по цій квартирі (будинку) іпотечний кредит.
Коли орендар все вияснив і в нього немає жодних претензій та запитань, можна з ним укласти договір про оренду житла. Ми вже відмічали, що такий договір не обов’язково посвідчувати нотаріусом, цілком достатньо буде наявності підписів обох сторін. Важливим умовами при укладанні договору про оренду квартири або будинку будуть:
► наявність самої нерухомості, точна адреса якої повинна бути вказана в договорі;
► визначення розміру орендної плати і переліку людей, які будуть проживати в квартирі (лише при тривалості дії договору більше 1 року). При цьому договір оренди можна вважати укладеним, якщо власник нерухомості та її орендар дійшли згоди по всіх перелічених у договорі питаннях.
На що слід звернути увагу в договорі про оренду квартири?
Цивільний кодекс, як ми бачимо, регламентує лише основні положення, які, при необхідності, орендар і власник житла, мають право перевизначити відповідно до конкретних потреб та індивідуальних вимог. Наприклад, власник квартири має повне право залишити за собою всі обов’язки щодо обслуговування і ремонту житла. Так само орендар може закріпити за собою право суборенди, тобто, здавати орендоване ним житло в оренду іншим особам без погодження з його власником.
Одним з найбільш важливих питань, які часто викликають непорозуміння між сторонами, є збільшення орендної плати і правильне інформування про здійснення такого наміру власником житла. В договорі оренди потрібно чітко визначити всі ці моменти. Згідно законодавства, збільшення орендної плати в односторонньому порядку є порушенням, якщо воно не було попередньо обумовлене в договорі оренди.
Такі умови договору оренди, як форма і порядок орендної плати, перелік і стан побутової техніки та меблів у приміщеннях, відшкодування збитків у випадку пошкодження або втрати майна, ймовірність та підстави для дострокового розірвання угоди або її автоматичного продовження, право на прописку за місцем оренди квартири, дозвіл на поселення інших осіб, мають бути детально обговорені та узгоджені сторонами під час укладання договору. Іноді, якщо орендар вважає за необхідне, він може вимагати від власника вказати в договорі також частоту і час відвідування ним квартири, переданої в оренду. Можливо доведеться описати й умови користування ключами. Тому поспішати тут не варто, щоб не упустити важливі моменти при складанні тексту договору. Можна також сфотографувати інтер’єр квартири в момент поселення орендатора, щоб у майбутньому можна було визначити при необхідності рівень пошкодження приміщень.
Загалом скажемо, що правильно складений договір оренди квартири є важливою гарантією прав орендатора і власника житла. Наявність такого документу зменшить ймовірність проблем і дозволить значно зекономити вільний час.