Як врятувати старий будинок від руйнування?

Автор | 04.03.2018

відновлення будинку та утеплення стін Після того, як у нашій країні було проведено приватизацію нерухомості, майже всі квартири перейшли у приватну власність. Тому будь-які капітальні ремонти, поточне обслуговування мереж і виготовлення технічних умов тепер покладається на власників житла. Крім цього, навіть при аварійному стані будинку надавати мешканцям альтернативне житло ніхто не зобов’язаний. Мова йде, звичайно, про державу.

Вже в найближчі роки мешканці “хрущовок” можуть просто залишитись на вулиці в прямому сенсі цього слова, адже їхнє житло буде в аварійному стані. У наші дні місцевими органами приймаються рішення щодо проведення обстеження будинків та прийняття в кожному окремому випадку відповідних рішень про їх знесення. Однак, значна кількість “хрущовок” поки що підлягає ремонту і може бути частково відновлена. Тож давайте розглянемо питання про те, як врятувати старий будинок від руйнування, щоб він зміг прослужити власникам ще декілька десятків років.

Як збільшити строк експлуатації будівлі?

Ремонт інженерних комунікацій багатоповерхівки та утеплення стін можуть збільшити строк експлуатації житла на 30 – 60 років.

В такий ремонт, як правило, входить:

заміна старих інженерних мереж (каналізаційних стояків, трубопроводів води, електропроводки);
встановлення регуляторів температури на радіаторах опалення;
– створення власного теплового пункту для здійснення автоматичного регулювання температури в приміщеннях залежно від погодних умов;
встановлення на стояках опалення спеціальних регуляторів для розподілу теплоносія для покращення балансу енергосистеми будинку;
монтаж рекуператорів та систем вентиляції в будинку загалом і в кожній квартирі зокрема;
заміна старих вікон на більш досконалі сучасні вікна з енергоекономними склопакетами;
утеплення фасадів та цоколя будинку на глибину промерзання, монтаж теплоізоляції на горищі та в підвалі.

Розрахувати точну вартість такої модернізації старого будинку досить проблематично, адже ціни на матеріали постійно збільшуються. Однак, як свідчать факти, станом на початок 2018 року для виконання всіх описаних вище пунктів у старій “хрущовці”, що має 5 поверхів та 4 під’їзди, потрібно затратити приблизно 12 – 15 мільйонів гривень. Якщо ж заміна внутрішніх мереж не планується, а потрібно тільки утеплити стіни, замінити вікна і стояки трубопроводів, достатньо буде 5 – 7 мільйонів гривень.

Сьогодні необхідні на модернізацію будинку кошти у Києві видаються у рамках діючої програми, що має назву “70/30”. Знайти інвестора та підрядника можуть також мешканці будинку. Таким інвестором може бути будь-яка компанія, що надає послуги з енергосервісу, енергоаудиту, та може виконати необхідний для енергозбереження будинку ремонт. При цьому вигода для компанії буде зводитись до повернення затрачених коштів шляхом економії будинком енергоресурсів.

В результаті такої співпраці з інвестором власники квартир отримують модернізований за сучасними технологіями комфортний будинок, строк експлуатації якого значно збільшиться. Для прикладу зазначимо, що відома компанія ДТЕК ЕСКО минулого року витратила 7 мільйонів гривень інвестицій для утеплення ряду житлових будинків у столиці.

Що стосується програми 70/30, інвесторів, так званих “теплих кредитів” від комерційних банків та інших способів досягнення результату – всі вони можуть поєднуватися між собою для досягнення більшої швидкості та ефективності. В кожному випадку потрібно розглядати оптимальні механізми поєднання перелічених можливостей.

Таким чином будинок, несуча конструкція якого не має значних вад і пошкоджень, значно дешевше буде модернізувати, бо на спорудження аналогічного будинку потрібно затратити приблизно в 5 разів більше ресурсів. Для початку потрібно отримати акт обстеження будинку (перекриття, стін, фундаменту), щоб визначити можливість збільшення навантаження на ці елементи конструкції. Також слід додати, що описана модернізація багатоповерхівки забезпечить позитивний ефект не лише “хрущовці”, але й будь-якому іншому типу нерухомості.