Всесвітня організація охорони здоров’я назвала ситуацію з коронавірусною інфекцією пандемією. Вже починаючи з 11 березня були оголошені нові заходи по боротьбі з корона вірусом на території нашої країни. На даний момент в Україні зафіксовано вже близько 480 офіційно підтверджених випадків зараження вірусом. В Києві діє режим підвищеної готовності через загрозу поширення COVID-19. Отже ми з’ясували у столичних ріелторів, як саме вони готуються до епідемії коронавірусу та поцікавились, як все це може відобразитись на ринку нерухомості.
Поки що, на думку ріелторів, поширення коронавірусної інфекції вплинуло на готельний сектор і короткострокову оренду. У деяких країнах обмежений в’їзд або їх відвідування загрожує подальшим карантином, скасовуються ділові, розважальні та спортивні заходи, що призведе до скасування бізнес-поїздок і туристичного потоку. В Києві та ряді міст нашої країни скасовано великі виставки, форуми, спортивні заходи, що також призведе до збитків в готельному секторі та втрат у власників квартир, які здають житло в короткострокову оренду.
Ріелторські компанії на разі не відзначали скасування угод, показів нерухомості у зв’язку з короновірусом. Угоди, зустрічі, покази об’єктів проходять в нормальному робочому режимі. В цілому придбання нерухомості – приватний процес, який не пов’язаний із значним скупченням людей. Однак деякі продавці і покупці поки що відклали вихід на угоду, щоб простежити за подальшим розвитком подій в економічній сфері. Є й такі люди, які навпаки, роблять непродумані емоційні рішення – поспішають якнайшвидше придбати нерухомість для збереження своїх накопичень.
В цілому панічні настрої можуть мати опосередкований вплив на всі сфери життя людей, в тому числі й на нерухомість. Паніка, як правило, підштовхує попит. Люди, які планували купівлю нерухомості, можуть прискорити процес. Це пов’язано з бажанням вкласти гроші в квартири як один з найнадійніших активів, але тут більш істотну роль зіграє девальвація гривні, ніж корона вірус.
Як стверджують ріелтори, вони готові до будь-якого розвитку ситуації. На разі під час карантину більшість ріелторських компаній перейшла на дистанційну роботу з клієнтами без організації показів та зустрічей. План дій на такий випадок уже був передбачений. На разі проводиться заочне консультування і продовжується показ об’єктів, які знаходяться у продажу. Таким чином можна накопичувати відкладений попит, який після зняття обмежень швидко трансформується в реальні угоди.
У той же час фахівці ринку нерухомості розуміють, що якщо ситуація з коронавірусом у світі не покращиться в найближчі декілька місяців місяців, то добробут клієнтів (більшість з яких серйозні бізнесмени) знизиться і ринок за підсумками 2020 року може просісти за кількістю угод на 30% або й більше. Однак це найбільш песимістичний сценарій, вірогідність якого можна оцінювати не більше як 1:10.
Якщо в Україні почнеться епідемія, як в Італії або Китаї, та уряд змушений буде ввести жорстку заборону на переміщення навіть всередині населених пунктів, тоді робота зупиниться і не лише у ріелторів. В такій ситуації будуть серйозні фінансові проблеми у всіх галузях, хоча сьогодні й так мало хто замислюється про покращення або зміну житлових умов. Просто люди намагаються вижити. Сподіваємося, такий сценарій розвитку подій не здійсниться.