Як правильно вибрати ріелтора?

Автор | 03.12.2017

вибір ріелтора для продажу квартири і власного будинку Коли нам необхідно продати квартиру або комерційну нерухомість, якщо потрібно здати в оренду по вигідній ціні земельну ділянку або офісне приміщення, ми шукаємо людину, яка здатна за певну винагороду зайнятися цими питаннями максимально ефективно. Такий фахівець називається ріелтором. Тож як правильно вибрати ріелтора, який зможе впоратися з нерухомістю максимально вигідно для себе та свого клієнта? Справа в тому, що ріелтори, як і перукарі, юристи, вчителі, лікарі, адвокати, будівельники, мають різний рівень знань у своїй сфері та набутий досвід роботи. Давайте спробуємо визначити способи вибору ріелтора за певними критеріями та поведінковими факторами.

В першу чергу увагу слід звернути на два основні способи вибору:

► керуючись своїми власними відчуттями, впродовж бесіди з фахівцем, яка повинна тривати не більш ніж 5 – 10 хвилин (тобто, подобається або не подобається як людина);
► враховуючи відгуки, поради і рекомендації людей, що вже користувалися послугами цього ріелтора, яким можна довіряти.

Якщо ж все-таки не вдасться таким чином обрати досвідченого ріелтора, швидше всього доведеться вчитися на власному гіркому досвіді, з певними ризиком. Тут слід врахувати два основні аспекти.

Ріелтор, який сподобався під час першої розмови і був найнятий (тобто, з яким була підписана угода про надання платних послуг) для вирішення відповідних питань з майном на ринку нерухомості, повинен з самого початку виправдовувати надану йому довіру. Так має бути буквально з першого дня і до повного завершення всіх справ на ринку нерухомості. Якщо послуги ріелтора були надані якісно і швидко, людина без будь-яких сумнівів та жалю оплачує ці послуги в повному розмірі, пише позитивний відгук про фахівця і в майбутньому рекомендує його послуги своїми близьким і знайомим. І якщо виникає знову потреба у виконанні певних дій з нерухомістю, людина звертається до того ж ріелтора, навіть не намагаючись розглядати інші пропозиції. І не важливо скільки часу пройшло з моменту останньої угоди – довіра залишається на майбутнє і не згасає з часом.

▼ У кожного клієнта є власні потреби і власна мотивація. За цими характеристиками клієнти можуть між собою дуже відрізнятися. Наприклад, одній людині потрібно, щоб її не турбував найнятий ріелтор, вона залюбки віддає ключі від будинку або квартири і лише очікує, коли потрібно буде піти до нотаріуса для підписання угоди продажу-купівлі нерухомості. А інші люди не можуть спати, якщо кожного вечора не буде телефонувати ріелтор з поясненнями, що саме сьогодні він зробив протягом дня. Потрібно пам’ятати, що операції з продажу і купівлі нерухомого майна можуть докорінно між собою відрізнятися. Тому для ріелтора дуже важливий досвід, який він набув у процесі своєї роботи.

Виясняти всі деталі щодо того чи іншого ріелтора бажано в людей, які вам рекомендують цих фахівців. Це бажано робити ще до підписання угоди. В процесі співробітництва з ріелтором слід навчитися правильно та чітко формулювати свої запитання, не соромлячись задавати різного роду питання, уточнювати певні моменти, а також виясняти, що саме буде робити ріелтор для досягнення необхідного результату. Після декількох хвилин спілкування з фахівцем потрібно зробити паузу і задуматися, чи не зможете ви самі без нього впоратися з цими питаннями, щоб не платити зайві гроші? Зазначимо, що розмір комісійних при операціях з нерухомістю досить значний. Оцінивши власні сили, потрібно попросити візитку в ріелтора і сказати, що зателефонуєте йому при потребі. З цього моменту потрібно буде діяти вже самостійно, без будь-якої допомоги. Якщо ж все пройде успішно, ви швидко знайдете покупця на квартиру, тоді вам необхідно подумати про зміну своєї професії.

Відносини між ріелтором і власником нерухомості

Співпраця ріелтора з власником нерухомості відбувається на основі прозорих відносин, які обумовлюються під час складання і підписання договору на продаж попередньо підготовленого об’єкта. У договорі передбачається комісійна винагорода, що сплачується ріелтору після продажу нерухомості, яку він повинен позиціонувати на ринку. Що стосується клієнта, який купує нерухомість, його комісійні платежі не стосуються, оскільки вони вже включені в загальну вартість майна. У зв’язку з рядом причин, що виникли на пострадянському просторі, такий механізм не завжди працює під час купівлі-продажу нерухомості, а це в свою чергу негативно впливає на імідж ріелторських послуг. Відродження цих послуг відбувається в наші дні, коли на тлі кризи посилюється попит на послуги з продажу житлової та комерційної нерухомості. Слід також зазначити, що з давніх часів ріелторська діяльність вважалася однією з найпотужніших і поважних, враховуючи обсяги і значущість самих об’єктів, які купуються і продаються.

Загалом будь-який досвідчений ріелтор повинен мати відповідні знання і практику для виконання операцій з нерухомістю. Фахівець повинен швидко і точно оцінити всі недоліки і переваги об’єкта, що підлягає продажу. Невпевнений у своїх можливостях і досвіді ріелтор завжди буде щось приховувати від власника майна, а на запитання буде давати нечіткі та неконкретні відповіді. Професіонал завжди зможе дати ряд конкретних рекомендацій для підготовки нерухомості до продажу, а також допоможе уникнути ризику під час спілкування з покупцями та іншими ріелторами, яких з іншого боку можуть наймати покупці, щоб зменшити ціну нерухомості. Агент ріелторської компанії є спеціалістом в галузі реклами і маркетингу водночас. Він добре орієнтується в юриспруденції, оподаткуванні та фінансах. Крім цього, професійні ріелтори здатні завжди коректно, без суперечок та лишніх емоцій спілкуватися з покупцями, а цей досвід набувається протягом багатьох років роботи. Тобто, для успішного продажу комерційної та житлової нерухомості потрібно знайти справжнього фахівця ріелторської справи. Саме тоді власник майна отримає в максимально короткий термін результат, на який іноді можна чекати багато днів або навіть тижнів, якщо займатися цим самостійно.