Як тільки покупець і продавець квартири підготували всі потрібні для оформлення документи, вони разом відвідують нотаріуса. Процедура переоформлення нерухомості має наступний вигляд: нотаріус складає текст договору про купівлю-продаж квартири, після чого він дає підготовлений документ обом сторонам. щоб вони ознайомились. Тут важливо ретельно перевірити, чи правильно вказані прізвища та імена продавця і покупця, а також правильність паспортних даних, ідентифікаційних номерів, адреси нерухомого майна, вартості, технічних характеристик квартири і дати підписання угоди.
Далі дружина або чоловік покупця і продавця теж повинні підписати заяви про те, що погоджуються з даною угодою. Потім обидві сторони повинні оплатити передбачені законом збори і податки та здійснити після цього взаємний розрахунок. Як тільки покупець сплатив продавцеві квартири повну вартість майна, нотаріус підписує договір та завіряє його в установленому законом порядку. Далі до реєстру вносяться дані про нового власника нерухомості та йому на руки видається оригінал договору купівлі-продажу, а також його копія і виписка з реєстру про реєстрацію квартири на його ім’я. Крім цього копія договору видається продавцеві майна. Все, з цього моменту покупець вважається законним власником купленої квартири.
Скільки коштує переоформлення квартири при покупці?
Розраховувати всі витрати під час придбання житла потрібно завчасно, тому покупцеві квартири слід попередньо про все домовитись з продавцем та обумовити всі пункти договору. Все це слід зробити ще до відвідання нотаріуса. Таким чином остаточно можна визначити повну вартість майна. Якщо ж знехтувати цим, то при оформленні у нотаріуса можуть виникнути непорозуміння і суперечки про те, хто скільки і за що повинен платити. Давайте більш детально розглянемо які основні платежі чекають на продавця і покупця квартири під час оформлення угоди.
В першу чергу потрібно знати, хто буде оплачувати оформлення самого договору. Справа в тому, що законодавство не передбачає, яка із сторін повинна оплачувати внесок до пенсійного фонду, держмито і подібні платежі. Отже про це потрібно попередньо домовитись. Буває так, що покупець сам погоджується все оплатити, але найчастіше платежі діляться навпіл, про що попередньо домовляються продавець і покупець квартири.
Які податки платить продавець квартири?
Потрібно знати, що дохід з продажу житла не оподатковується як дохід фізичної особи (ПДФО) за умови, якщо:
▼ Житло перебувало у власності продавця більш ніж три роки. Однак, це повинен бути перший продаж квартири власником за останній календарний рік.
▼ Нерухомість була успадкована продавцем.
Що стосується інших випадків, з доходу від продажу житла сплачується 5 % від загальної вартості плюс 1,5 % військовий збір. Тобто продавець повинен додатково оплатити 6,5 % від загальної суми угоди.
При продажу житла нерезидентом з нього стягується податок у розмірі 18 %. Тобто, якщо власник квартири іноземець. Під сумою угоди слід розуміти ціну, що вказана в договорі купівлі-продажу і ця сума повинна бути не меншою ніж оцінена вартість. Вона встановлюється під час переговорів покупця квартири з продавцем.
Тепер поговоримо про те, скільки буде коштувати оформлення документів у нотаріуса. У більшості випадків сторони оплачують 1 % збору до Пенсійного фонду, 1 % держмита, а також послуги нотаріуса з реєстрації та оформлення договору купівлі-продажу, які зазвичай перевищують 5000 гривень. Про вартість цих послуг можна взнати відвідавши нотаріуса напередодні продажу квартири.
Іноді бувають ще й додаткові платежі. Наприклад, якщо розмір платежу перевищує 50000 гривень, законодавство України вимагає його проводити тільки безготівковим розрахунком. Відповідно доведеться відкрити рахунок в банку та оплатити проведення платежу. Вартість цих послуг фінансової установи часто перевищує 1000 гривень. Приблизно стільки ж доведеться заплатити власнику квартири за її оцінку фахівцем. Тобто, додаткові витрати будуть перевищувати 2000 гривень.
Чи завжди можна оформити договір купівлі-продажу?
Перед тим, як купляти квартиру, покупцеві п потрібно впевнитись у реєстрації цієї квартири у Державному реєстрі речових прав на нерухомість. І якщо в цьому реєстрі відсутня інформація про квартиру, слід звернутись в БТІ за довідкою для внесення житла до реєстру. В іншому випадку оформити угоду купівлі-продажу буде неможливо.
Не завадить і взнати інформацію про продавця квартири, а також переконатися у відсутності арешту майна, застави та іпотечного кредиту. Хоча все це повинен перевірити нотаріус. При арешті квартири продати її буде неможливо.