Як правильно оцінити приватний будинок?

Автор | 06.12.2017

як визначити ціну приватного будинку При виконанні будь-яких операцій з нерухомістю дуже важливо мати досвід, а він накопичується з роками. Особливо слід приділити увагу визначенню вартості квартири, будинку або комерційної споруди. Для того, щоб визначити ціну нерухомості, потрібно врахувати цілу низку факторів, від яких вона залежить. Всі ці нюанси відомі брокерам, які протягом тривалого часу займаються реалізацією майна. Саме вони знають, на що потрібно звернути увагу при огляді споруди, щоб визначити її реальну ринкову вартість. Тож давайте розглянемо, як правильно оцінити приватний будинок, якщо є намір його придбати або продати.

Переважно, коли мова йде про встановлення ціни приватного будинку, більшість людей звертають увагу на такі характеристики:

► фізичний стан будинку;
► район, в якому розташований будинок;
► будівельні матеріали, з яких споруджено будівлю;
► загальна площа і зовнішній вигляд;
► розмір та форма земельної ділянки під будинком;
► наявність додаткових споруд на ділянці;
► наявність і стан інженерних комунікацій.

Однак, так оцінювати вартість приватного будинку не завжди правильно, оскільки перелічені характеристики не пов’язані між собою. Як правило, при такому методі визначення ціни продавець будинку залишається в програші. Якщо оцінювати, наприклад, сучасний новий будинок, який відповідним чином оброблений, знаходиться на хорошій земельній ділянці, але не врахувати, що він розташований неподалік сміттєзвалища, його переваги будуть визначені не правильно. Справа в тому, що неприємний запах сміття буде періодично доноситися вітром і це спричинить значний дискомфорт мешканцям.

Іншим прикладом може бути будинок в самому центрі міста, площа якого складає 150 м.кв., з сучасним якісним ремонтом і хорошим станом комунікацій. Якщо при цьому будинок буде знаходитися у власності декількох осіб, а подвір’я навколо будинку і підвальне приміщення є спільним, такі умови сподобаються далеко не всім покупцям. Іншими словами, якщо певні характеристики нерухомості збільшують її вартість, то інші можуть її зменшувати.

Клас будинку як складова характеристика оцінки

Відразу зазначимо, що цей фактор інколи має вирішальне значення при здійсненні оцінки нерухомого майна. При цьому клас будинку може іноді навіть перекреслити цілий ряд негативних характеристик, які можна усунути додатковими інвестиціями. Мова йде, наприклад, про старі будинки в престижних районах, які мають певну історичну цінність. Інвестори, які “полюють” за такою нерухомістю, можуть іноді закрити очі навіть на відсутність деяких інженерних мереж або незадовільний стан обробки фасаду.

Приналежність будівлі до того чи іншого класу встановлюється на основі ряду характеристик та фінансових можливостей покупців. До будинків високого класу висувають завжди підвищені вимоги. Деякі інвестори не хочуть навіть дивитись на будинок, якщо його клас не відповідає їх запиту. Тому, щоб остаточна оцінка вартості приватного будинку була якомога точніша, варто в першу чергу звернути увагу на клас нерухомості та район, а всі решта фактори будуть, як правило, відігравати другорядну роль.