Значна доля квартир і приватних будинків у нашій країні купується завдяки видачі іпотечних кредитів. При цьому мало хто із покупців квартир знає про те, що вагому частину відсотків, що були сплачені в минулому, при бажанні можна повернути завдяки так званій податковій знижці. Саме у цій статті ми пояснимо людям, що сплачують іпотечні кредити, як можна повернути за рахунок державних коштів значну частину процентів по іпотечних кредитах, скориставшись податковою знижкою. Слід також зазначити, що це питання останнім часом стає все більш актуальним.
Для прикладу розглянемо оформлення іпотечного кредиту в розмірі 840 000 гривень з річною процентною ставкою 20 % (це становить 35 тисяч доларів, якщо курс долара 24 гривні). Якщо кредит був наданий на 15 років, тоді загальний розмір переплати (сплачених процентів) складе 1 815 000 гривень, з яких при бажанні можна повернути за рахунок держави близько 220 000 гривень. Розглянемо таблицю.
Потрібно пам’ятати, що податкова знижка діє лише 10 років!
За те, що клієнт користується кредитними коштами банку, він сплачує відсотки. І чим більший термін кредиту – тим більшою за розміром буде і переплата. Але розмір такої переплати можна значно зменшити, якщо скористатися передбаченою в Податковому кодексі України (ст.166) податковою знижкою. То ж що таке податкова знижка? Вона визначена в законодавстві як відсоток, на який можна зменшити обсяг оподаткованого доходу за звітний рік.
Частину суми, що була сплачена як відсотки по іпотечному кредиту можна включити у податкову знижку. До речі, в податкову знижку можна також включити й інші витрати. Якщо ж кредит був оформлений в доларах і клієнт його погашає теж в доларах, розмір платежів автоматично перераховується по діючому курсу Нацбанку в гривні. Всі, хто сплачують іпотечні або будь-які інші кредити, повинні знати, що банк зобов’язаний на вимогу клієнта видати довідку за потрібний період про розмір сплачених відсотків.
Важливо! Податкова знижка включає частину відсотків (Податковий кодекс України, ст..175), що обчислюється як добуток коефіцієнта (К), який враховує мінімальну площу житла, на розмір сплачених за звітний рік відсотків.
Податкова знижка = К х (розмір сплачених відсотків)
Коефіцієнт (К) можна визначити як частку мінімальної загальної площі житла (становить 100 м.кв.) і фактичної його площі.
К = МПЖ / ФПЖ
Якщо ж фактична площа житла менша ніж 100 м.кв., у податкову знижку включають лише розмір фактично сплачених відсотків, вважаючи коефіцієнт (К) рівний одиниці.
Обмеження при отриманні податкової знижки
▼ Податкова знижка може надаватися тільки резиденту України, що має ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків).
▼ Податкова знижка надається тільки у випадку, коли людина працює по трудовій угоді або за договором найму, має офіційну зарплату, з якої сплачуються податки. Тобто, на податкову знижку не мають права приватні підприємці.
▼ Податкова знижка може надаватися тільки у випадку, коли іпотечний кредит оформлений на квартиру, що є основним місцем проживання (прописки) власника.
▼ Іпотечний кредит може оформлятися тільки на квартири, що приймаються банками у якості застави.
▼ Загальний розмір податкової знижки за звітний рік, не повинен бути більшим від розміру річної заробітної плати (оподаткованого річного доходу).
▼ Право на отримання податкової знижки не переноситься на наступні роки (в поточному році податкова знижка надається лише на суми, що були сплачені в попередньому році).
▼ Право скористатися податковою знижкою може надаватися платнику податків лише по одному іпотечному кредиту протягом десяти календарних років. Відлік починається з року, в якому:
► купується квартира, на яке оформляється іпотека;
► збудований будинок, в якому купляється житло, переходить у власність людини, що оформляє іпотеку і використовується як основне місце її проживання.
Порядок дій для отримання податкової знижки
▼ Підготувати необхідний пакет документів (перелік можна знайти в мережі Інтернет).
▼ Заповнити податкову декларацію (додаток № 6) (зразок і бланки є в мережі Інтернет на багатьох сайтах).
▼ Піти в податкову інспекцію, подати заповнену декларацію та копії підготованих документів (не оригінали).
▼ Протягом двох місяців з дня подачі декларації отримати гроші від держави.
Важливо пам’ятати, що все це потрібно зробити до кінця року, тому не варто тягнути час.