Як перевірити надійність забудовника?

Автор | 20.03.2018

як перевірити будівельну компанію чи вона не обманює Хоча існує певний ризик, придбання квартири в новобудові є дуже вигідним для населення. Справа в тому, що ціна на квартири поступово збільшується з наближенням дати введення в експлуатацію будівлі. Як вже було зазначено в наших публікаціях, існує ймовірність замороження будови (недобудови) на невизначений термін, в результаті чого інвестори залишаються без житла і без вкладених грошей. Аналогічним випадком є довгобуд – процес затягування будівельних робіт на тривалий час. Саме з цих причин бажано попередньо перевірити надійність забудовника, після чого вже можна вирішити питання вкладення грошей в новобудову.

Звертаємо увагу на ціну квартир

Вартість квадратного метра житлової площі в новобудові є одним з основних чинників визначення надійності забудовника. При дуже низькій ціні, що значно менша від середньоринкової, будівельна компанія швидше всього є нестабільною. Адже жодна солідна компанія не буде призначати низькі ціни та працювати собі в збиток.

Тут винятком можуть бути тільки молоді невеликі будівельні компанії, що намагаються вийти на ринок нерухомості. Встановивши ціну трохи нижче ринкової, такі забудовники втрачають частину свого заробітку заради створення конкуренції великим компаніям. Однак вкладати гроші в новобудови таких компаній також досить ризиковано, бо в більшості випадків грошей в забудовника буває достатньо лише на початковий етап будівництва. Щоб завершити спорудження такої нерухомості забудовник розраховує на інвестиції.

Інформація про будівельну компанію

Початковим етапом знайомства із забудовником буде аналіз інформації на офіційному сайті компанії. Будь-який солідний забудовник завжди вказує на своєму сайті номер стаціонарного телефону, точну фізичну адресу, а також виставляє на сторінках сайту свою дозвільну документацію, ліцензію на виконання будівельних робіт і перелік завершених успішно об’єктів. При відсутності такої інформації на офіційному сайті компанія очевидно приховую інформацію від клієнтів.

Наступним кроком буде пошук даних про будівельну компанію в засобах масової інформації. Справа в тому, що про серйозні проблеми під час спорудження об’єктів завжди пишуть на сторінках газет, журналів та в мережі Інтернет. Ще один важливий крок – перегляд реєстру судових рішень. Проблемні компанії зазвичай залишають в цьому реєстрі свій слід. Думку клієнтів про забудовника можна знайти і на численних форумах.

Чи в порядку документація забудовника?

Потрібно проаналізувати документацію на будівництво об’єкта, в якому планується купівля квартири. Будівельна компанія зобов’язана надати клієнтам для ознайомлення рішення про відведення під будівництво земельної ділянки. Крім цього має бути дозвіл на початок будівельних робіт, відповідним чином затверджений проект і його експертиза.

Для аналізу договору інвестування обійтись без послуг досвідченого юриста буде проблематично. Будівельні компанії, які чесно працюють на ринку, не будуть нічого приховувати від клієнтів. Іноді такі договори солідні компанії навіть публікують на сторінках своїх сайтів, щоб до інформації був цілодобовий доступ. І якщо працівники відділу продажів не хочу надати клієнту договір (копію) на руки, пропонуючи прочитати текст на місці, значить з компанією не все гаразд.

Як інвестувати кошти?

На даний момент у нашій країні діє лише два законні способи продажу квартир у новобудовах. Перший спосіб передбачає купівлю цільових облігацій, а другий – участь у фінансуванні будівельних робіт. Солідні будівельні компанії користуються саме такими схемами. Іноді будівельні компанії укладають ще договір страхування інвестора. Щодо схем продажу квартир, які передбачають попереднє укладення договору, внесення застави або підписання договору переуступки, всіх їх можна назвати умовно законними. Крім цього, такі схеми продажу часто створюють проблеми в майбутньому і зовсім не захищають права покупців.

Потрібно вияснити, яким чином потрібно здійснювати оплату. Добросовісні будівельні компанії з відповідною репутацією приймають інвестиції лише в безготівковій формі. Серйозну підозру повинна викликати пропозиція перерахувати гроші зі свого рахунку на рахунок сторонньої організації або особи, про яку немає згадки в договорі. Підозрілою можна вважати й компанію, що приймає готівку у відділі продажу.

Будівництво і партнери забудовника

Маючи намір купити квартиру в новобудові, бажано відвідати будівельний майданчик, де споруджується цей будинок. Якщо будівельні роботи на ньому ведуться досить активно, протягом всього дня, це позитивний фактор. Справа в тому, що серйозна будівельна компанія завжди зацікавлена у швидкому проведенні робіт з метою дотримання графіку і вчасної здачі об’єкта в експлуатацію.

Не завадить і поговорити з самими будівельниками, розпитати їх про графік роботи, умови виконання робіт, наявність претензій до керівництва і т.п. Якщо, наприклад, працівникам невчасно виплачують заробітну плату, то існує ризик виникнення такої ж ситуації і з самим будівництвом. Як свідчать факти, будівельні компанії, що не дотрималися своїх зобов’язань перед інвесторами, під час спорудження будинку так само себе поводили і з працівниками.

Як відомо, багато забудовників залучаються підтримкою партнерів, які покращують репутацію і статус будівельних компаній. Це може бути комерційний банк, підрядні підприємства, архітектурно-проектні організації та ін. Наявність надійного партнера буде вигідною для як для забудовника, так і для інвестора. Крім цього, про партнерство солідних будівельних організацій з іншими установами та підприємствами можна завжди знайти інформацію в ЗМІ або мережі Інтернет.

Щоб уникнути неприємностей під час вибору вартири в новобудові, потрібно аналізувати всю інформацію та відрізняти реальні відгуки про забудовника від замовленої реклами і статей у ЗМІ. Основним моментом мають бути юридичні та фінансові формальності, що повинні чітко виконуватись забудовником.