Питання успадкування нерухомості все частіше цікавить громадян нашої країни, адже в останні роки спостерігаються значні зміни чинного законодавства, які безпосередньо впливають на правові відносини між громадянами і державою. Одним з найбільш актуальних на сьогоднішній день є питання про те, як отримати спадщину, коли строк її оформлення закінчився. Саме в таку ситуацію часто потрапляють люди, які з тих чи інших причин не встигли вирішити питання успадкування житла або іншої нерухомості. Тож давайте розглянемо порядок необхідних дій, що передбачені чинним законодавством нашої країни.
Для того, щоб успадкувати той чи інший вид нерухомого майна, потрібно отримати відповідне свідоцтво у нотаріуса або звернутись з позовом до суду. Такий шлях дій передбачений положеннями Цивільного кодексу України.
Як вказано у статті 1268 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець пропустив передбачений законом термін оформлення спадщини, допомогти йому зможе нотаріус, надавши відповідні послуги. Тобто, засвідчити свої права на нерухомість спадкоємець має право в нотаріальній конторі. Однак, нотаріус може й відмовитись видавати документ, який засвідчує право на нерухомість. Про це спадкоємцю надається письмова постанова.
Якщо спадкоємець отримав від нотаріуса таку постанову, він повинен (має право) скористатися послугами суду, звернувшись з відповідним позовом. У заяві, яка подається в суд, претендент на спадщину зобов’язаний чітко пояснити потребу в призначенні додаткового терміну з метою встановлення права володіння вказаним успадкованим майном.
Виходячи з уже зазначеної вище статті 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець має право отримати у спадщину нерухоме майно або відмовитися від цього майна на законних підставах або у випадку отримання нерухомості за заповітом.
У статті 1270 Цивільного кодексу України сказано, що при підтвердженні тривалого спільного проживання спадкоємця і спадкодавця нерухомість переходить у власність спадкоємця автоматично, відразу після відкриття спадщини. При цьому відмовитись від спадщини можна у встановлений законом термін. Згідно правових норм, на передачу нерухомості у спадщину відводиться термін у шість місяців. Початок цього терміну припадає на дату відкриття спадщини або оголошення заповіту.
Про те що спадкоємець, який не встиг отримати належне йому майно у спадщину за тих чи інших вагомих обставин, має право на звернення до суду з відповідними документами, вказано у статті 1272 Цивільного кодексу України. В свою чергу суд зобов’язаний встановити додатковий термін, якого буде достатньо для підготовки та передачі у відповідні інстанції заяви про прийняття спадщини.
Після прийняття успадкованої нерухомості спадкоємець, як передбачено у статті 1297 Цивільного кодексу України, зобов’язаний отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на нерухомість, що перейшла у спадок. Сільським мешканцям цей документ надається уповноваженою на нотаріальні дії особою, що належить до відповідних органів самоврядування.