Хто повинен платити ріелтору – покупець або продавець?

Автор | 28.10.2019

оплата послуг при продажу квартири Питання оплати ріелторських послуг досить часто турбує як покупців нерухомості, так і продавців. Так хто ж дійсно повинен оплачувати рахунки агентств нерухомості, які надають послуги з продажу та купівлі житла?

Можливо це буде трохи дивним, але це загальне питання дуже часто викликає неабиякі суперечки не тільки між сторонами, що здійснюють продаж і купівлю нерухомості, але й між самими ріелторами. Внаслідок цього всі агентства умовно розділились на дві категорії – ті що представляють інтереси покупців, та інші, які працюють від продавців. При цьому потрібно одразу зазначити, що суперечка про те, хто повинен платити покупець чи продавець за послуги ріелтору, є майже безглуздою, як і одвічне філософське питання «Що було раніше – курка чи яйце? Зараз ми спробуємо в цьому розібратись більш детально.

Майже у всіх зарубіжних країнах вважається неприйнятною оплата комісії ріелтору покупцем. Адже він і так витрачає гроші на покупку нерухомості та оформленя необхідних документів. І це, напевно, правильне рішення.

Основне завдання ріелторів усіх західних країн полягає в тому, щоб надати допомогу з продажу майна. Тому послуги ріелторів завжди оплачує клієнт, що отримує кошти внаслідок реалізації нерухомості. Що стосується ріелторів, які працюють від покупців, то вони отримують свою долю (зазвичай половину винагороди) від тих ріелторів, які представляють продавців. Отже в нашій країні цей механізм працює неправильно, якщо можна так сказати без образи у бік агентств нерухомості.

Коли ринок нерухомості в Україні почав відновлюватися у 90-ті роки, кількість мешканців, які хотіли купити квартиру у великих містах, значно перевищувала кількість пропозицій на ринку. За рахунок того, що попит був значно вищий за пропозицію, вартість житла постійно збільшувалася.

Знайти хорошого продавця будинку або квартири вважалося справжньою удачею, яка забезпечувала ріелтору хорошу комісію та подальшу роботу з продажу житла. Тому агенти на ринку постійно полювали за власниками квартир, за рахунок яких і створювалися бази клієнтів.

Такий дефіцит пропозиції на ринку нерухомості в Україні став причиною того, що послуги ріелтора почали оплачувати саме покупці, а продавцям при цьому гарантувалося надання безоплатних послуг, адже їх і так було дуже мало. Іншими словами продавці вважалися пануючою стороною, яку недоцільно було заставляти платити ріелторам за послуги.

Така система поступово зміцнювалася на тлі кримінальної діяльності багатьох маклерів та розквіту шахрайства. Даючи слово покупцю квартири захистити його від афоризму, агенти з нерухомості пояснювали свій заробіток на покупцях тим, що ніби забезпечують безпеку під час купівлі-продажу.

Також слід зазначити, що під час придбання порівняно дешевого житла послуги сплачували покупці, а елітне житло та котеджі продавалися з комісією, яку сплачували продавці. Справа в тому, що продавцям дорогої нерухомості було вигідно скористатися послугами професіоналів ринку нерухомості, які вміють продати майно по максимально можливих цінах. Якщо ж заощадити на послугах ріелтора, які складали близько 5 %, то втрати могли становити від 10 до 20 % реальної вартості нерухомості.

Ось чому на сьогоднішній день прийнято. щоб покупці оплачували комісію ріелторів. Тобто, більшість ріелторів у нашій країні призначають оплату з людей, що купують нерухомість.

Тим не менш, криза 2008 року дещо змінила ринок нерухомості в Україні. До цього знайти покупця на будь-яке житло взагалі не було проблемою і всі об’єкти нерухомості розкуповувались миттєво, як тільки появлялися на ринку. А після кризи продати житло стало значно важче. Наприклад продаж квартир у Києві став дуже проблематичним через різке падіння попиту. В таких умовах частина продавців почала пропонувати винагороду з продажу, тільки б позбутися непотрібного майна та отримати за нього відповідну суму. Звісно, якщо виставити квартиру на продаж по ціні значно нижчій за ринкову, то послуги ріелтора будуть просто непотрібні, бо житло куплять і так за лічені дні. Однак для вигідного продажу фахівець буде просто необхідний.