Що потрібно зробити у випадку, коли ви купили квартиру і вже після її придбання виявились прописані у ній мешканці? Наскільки це небезпечно для покупця квартири? Як можна уникнути такої неприємної ситуації під час вибору нерухомості? Давайте коротко проаналізуємо такий випадок.
Загалом можливі тільки два варіанти такої ситуації.
1. У квартирі залишився один прописаний мешканець. Тоді договір купівлі-продажу повинен містити пункт, в якому передбачено строк виписки цієї людини. Це означає, що власник житлової площі має право зробити це як вказано в договорі. У разі відмови людини або попередніх власників квартири виписатись відповідне рішення однозначно прийме суд.
2. Залишився прописаний один з членів сім’ї попереднього власника квартири. Тут справа значно серйозніша. Ця людина буде мати право жити у квартирі навіть якщо вона була продана. Може допомогти суд, але доведеться чекати тривалий час і неодноразово відвідувати судові засідання.
В другому випадку виникає ряд нюансів, які буде враховувати суд: чи є в цієї людини можливість переселитися в інше житло, чи вона проживає в квартирі на даний момент, чи є зв’язок з цією людиною або адреса її теперішнього місця проживання. Справа в тому, що цей мешканець взагалі може бути за межами України, відбувати строк покарання у в’язниці, перебувати в розшуку або навіть вважатися безвісти зниклим. Під впливом таких аргументів суд може тривалий час аналізувати справу і, швидше всього, людина буде виписана з квартири. Однак, чекати доведеться досить довго.
Тож яким чином можна передбачити проблему з пропискою в купленій квартирі сторонньої людини? Найкраще, звичайно, не купувати житло до тих пір, поки всі мешканці з нього не випишуться. Іноді практикується ще оплата під час підписання договору про купівлю-продаж за особу, що залишилась прописаною. Скажімо, новий власник квартири може заплатити попередньому власнику житла трохи меншу суму, ніж вказана в договорі, а решту додати вже після виписки мешканця. При цьому людина, що залишилась прописаною, повинна написати розписку, в якій гарантувати свою виписку до попередньо обумовленої з покупцем дати. Тоді при конфліктній ситуації решта грошей продавцеві не виплачується і справа переходить в суд.
Все це лише можливі варіанти вирішення питання. При цьому звернення в суд буде останнім етапом улагодження проблеми, якщо всі інші способи були вичерпані але одна із сторін залишилась незадоволеною. У більшості випадків покупець і продавець знаходять спільне рішення і тим чи іншим чином домовляються про виписку сторонньої особи. Якщо ж мова йде про аферистів, це вже інша тема, яку ми незабаром розглянемо на сторінках сайту.