Роздобути гроші для купівлі житла можна декількома способами. Найкраще, звичайно, необхідну суму заробити, але таким чином чекати доведеться як мінімум 10 – 15 років. Однак, існують інші шляхи отримання житла. Найпопулярнішими сьогодні вважаються різного роду розстрочки та іпотечні кредити. Кожен з цих способів має певні переваги та недоліки, про які покупці не завжди знають. І щоб вияснити, що вигідніше – розстрочка чи іпотечний кредит, потрібно в першу чергу врахувати додаткові витрати, які завжди присутні під час оформлення кредиту в банку. Крім цього часто виникає необхідність в послугах нотаріуса, а також потреба оцінити нерухомість залученням спеціаліста. Не слід забувати й про комісію, яка сплачується при видачі іпотечного кредиту.
Важливим фактором вважається ще розмір щомісячного платежу по кредиту і річної ставки. В цифрах всі ці показники можна розрахувати, скориставшись онлайн-калькулятором, який можна знайти майже на всіх сайтах відомих банків.
Специфіка купівлі квартири при іпотечному кредиті
На сьогоднішній день в банках України пропонується декілька видів іпотечних кредитів, серед яких найбільш поширеними вважаються:
► споживча іпотека – це великого розміру кредит, що надається клієнтам під заставу землі, будинку, квартири або іншого нерухомого майна;
► забезпечення житлом на пільгових умовах згідно програми ДІУ (іпотечний кредит видається у гривнях);
► земельна іпотека, що дозволяє оформити кредит на придбання земельної ділянки;
► отримання житла в новобудовах (так звана іпотека первинного ринку нерухомості);
► отримання житла у старих будинках (іпотека вторинного ринку).
Під час укладання з банком іпотечного договору клієнтам видається по суті довгостроковий цільовий кредит, який призначений для купівлі нерухомого майна. Він може оформлятися у гривнях або іншій валюті (долари, євро). Відповідно, якщо врахувати той факт, що курс долара до гривні є дуже нестабільним у наш час, більш популярними стали саме гривневі іпотечні кредити. Договір може оформлятися на строк від 5 до 30 років, залежно від програми банку.
Деякі нюанси при купівлі квартири в розстрочку
Аналізуючи вторинний ринок нерухомості в Україні можна зробити висновок, що найпоширенішими є наступні два види розстрочки для купівлі житла:
► отримання покупцем нерухомості після того, як буде сплачена вся сума до строку введення будинку в експлуатацію;
► оформлення розстрочки на обумовлений термін, який не пов’язаний зі здачею в експлуатацію будинку.
Перед тим, як купити квартиру в розстрочку, потрібно підготувати себе до того, що забудовник оголосить досить високий перший внесок, сума якого може сягати 50 % вартості житла. Якщо ж ви знайшли десь оголошення, в якому пропонуються квартири в розстрочку, де перший внесок складає всього 5 %, потрібно виконати розрахунок ціни квадратного метра такого житла. Очевидно, що вона буде дуже висока і значно перевищувати середню ринкову.
Однак, якщо банки працюю виключно по програмах кредитування, без найменших відхилень від розрахованих цифр, то забудовники передбачають можливість трохи поторгуватися з клієнтами. Іноді в процесі такого торгу можна отримати суттєву знижку на житло. Дуже часто в наші дні забудовники, щоб спонукати клієнтів до купівлі, пропонують їм різноманітні бонуси та організовують акції. Серед таких заохочувальних дій найчастіше можна зустріти пропозицію із звичайною знижкою в процентному відношенні, тимчасове звільнення від квартирної плати, можливість взяти так звані “кредитні канікули”, туристичні путівки та ін..
Як бачимо, іпотечний кредит на житло і розстрочка мають специфічні особливості. І для того, щоб прийняти кінцеве рішення щодо вибору одного з цих способів, покупцям нерухомості доводиться ретельно порівнювати вигоду в кожному окремому випадку.