Протягом декількох останніх років в секторі житлової нерухомості набув популярності новий вид житла, який називається таунхаус. Слід зазначити, що перші таунхауси почали будуватись в Україні ще в 2000-х роках, але в ті часи така нерухомість зустрічалася дуже рідко і мало кого цікавила. В цей же час для жителів європейських країн таунхауси були вже звичним поняттям. Наприклад, в країнах Балтії міські споруди такого типу почали будуватися ще в кінці 19-го століття. Але в ті далекі часи будинки такого типу будувалися виключно для аристократичного суспільства і заможних мешканців.
Зовсім інший формат отримали таунхауси як житло в нашій країні. Сьогодні житло в таких будівлях найчастіше відноситься до класу “економ” і значно рідше вважається елітною нерухомістю. Однак і тут бувають винятки – на ринку висуваються й пропозиції для багатих людей.
В країнах Європи люди вже давно прагнуть жити у власному будинку, оскільки це більш комфортно і затишно на відміну від проживання в багатоповерхівці. Якщо при цьому вдається значно здешевити проект приватного будинку, тоді вигода буде ще більшою. Для зменшення вартості найпопулярнішим вважається рішення, коли будинки з’єднуються з двох сторін з такими ж сусідніми будинками. Це дозволяє комфортно почувати себе на земельній ділянці незначного розміру. Ось внаслідок таких міркувань і почали з’являтися перші таунхауси, що містять по декілька з’єднаних між собою приватних будинків.
Щодо планування приміщень такої будівлі, тут все більш-менш стандартно. Перший поверх містить велику вітальню та кухню. Крім цього на першому поверсі є туалет і котельня (технічне приміщення). Другий поверх містить дві або три кімнати і ванну. З однієї кімнати може бути також вихід на балкон. Іноді в таунхаусах використовується ще й третій поверх у якості допоміжного або технічного приміщення, хоча все частіше його переробляються в мансардну кімнату для відпочинку.
Як свідчить статистика та й підтверджують самі забудовники, покупцями таунхаусів сьогодні в основному є матеріально забезпечені молоді сім’ї. Такому житлу віддають перевагу й іноземці, що гостюють в Україні. Основна причина обрання цього типу житла молодими сім’ями – необхідність в соціалізації життя та одночасне зближення з природою. Враховуючи те, що приватний будинок представляє собою закриту територію, на якій немає інших людей і сусідів, спілкування можливе лише в сімейному колі. Цю проблему частково виправляє таунхаус, оскільки сусіди живуть з двох сторін за стіною, та й власне подвір’я, якщо воно є, теж межує з сусідніми.
Ціна таунхаусів може значно відрізнятися залежно від області та віддаленості від центру великого міста. Вартість такого житла в Києві змінюється від 800 до 1800 доларів за метр квадратний. На значній віддалі від Києва ціна таунхауса зменшується до 500 – 700 доларів за квадратний метр. Дещо менші ціни на житло такого типу в інших обласних центрах.
Найчастіше житло такого типу можна побачити в передмістях і на околицях Києва, Львова, Дніпропетровська, Тернополя, Запоріжжя та інших обласних центрів. Тут вартість землі значно менша, ніж в наближених до центру районах, тому більш вигідно для забудовників споруджувати квартирні багатоповерхівки.
Вартість таунхаусів майже завжди складається з вартості самого будинку, підключення інженерних мереж і невеличкої земельної ділянки під будинком. Якщо навіть біля таунхаусу є власне подвір’я, його розміру зазвичай достатньо лише для розміщення мангалу, столика і декількох крісел. Посадити дерево або спорудити клумбу на такому подвір’ячку вже не вийде.
Слід пам’ятати, що при купівлі таунхаусу потрібно завжди підписувати дві угоди – на сам будинок і на землю, оскільки без права власності на землю таунхаус буде вважатись квартирою.
Переваги і недоліки таунхаусів
Основною перевагою такого житла, без сумніву, є вигідне екологічне становище. За межами великих міст завжди чистіше повітря, тут менше шуму та інших шкідливих чинників. Молоді сім’ї обирають таке житло в першу чергу тому, що їхні діти зможуть дихати чистим повітрям, на значній відстані від галасу і пилу.
Ще одна перевага таунхаусів – незалежність в оплаті комунальних послуг. Справа в тому, що такі будиночки мають лічильники газу, електроенергії та води, тому платити потрібно лише за те, що було використано. Та й опалення можна вмикати на потрібну температуру, незалежно від сусідів.
Іншими словами, таунхаус – це своєрідне компромісне рішення для тих, хто віддає перевагу приватному будинку в місті. Купівля такого будинку – можливість отримати власне житло з невеличкою присадибною ділянкою та сусідами, які живуть лише зліва і справа. Однак, на великій відстані від міст в Україні таунхауси поки що не набули популярності. Такому житлу віддають перевагу лише на відстані 5 – 15 км від мсіта.
Досить часто території біля таунхаусів мають спеціальні парковки, на яких власники житла можуть залишати свій транспорт, та дитячі майданчики. Що стосується кафе, лікарні, пошти, дитсадка і школи – вся ця інфраструктура тут недоступна і вимагає поїздки в місто. Це створює певні незручності.
Щодо утримання таунхаусу, воно буде обходитись дорожче, ніж аналогічні за площею квартири, адже оплата послуг охорони і благоустрою розподіляється порівну між жителями, яких буде значно менше, ніж в квартирній багатоповерхівці. За прибирання території, охорону і вивіз сміття власникам таунхаусів інколи доводиться сплачувати до 700 – 900 грн в місяць. Та й кількість газу для опалення потрібна буде більша ніж у квартирі, оскільки сусіди будуть “підігрівати” тільки з двох сторін.
Підводячи підсумок можна сказати, що для молодих сімей це досить хороше рішення, однак економія буде значно менша, ніж у квартирі.