Про купівлю житла в Україні – поширені питання та відповіді

Автор | 08.01.2018

Чи можливо самостійно знайти нерухомість?

питання купівлі та продажу нерухомості в Україні Звичайно, пошук нерухомості можна здійснювати і самостійно. Однак потрібно пам’ятати про підвищення ризику бути ошуканим шахраями. Для того, щоб значно зменшити ймовірність таких наслідків, що часто бувають під час підписання угоди купівлі-продажу нерухомості, краще все-таки скористатися послугами спеціального агентства, що забезпечує ріелторські послуги. Це вбереже від можливих непорозумінь та забезпечить значно вищу ефективність пошуку нерухомого майна. Крім цього, законність та юридична правильність всіх операцій буде значно вищою.

Чи потрібно залучати юриста при купівлі нерухомості?

Важливою перевагою, коли йде мова про юридичні послуги, є правильне виконання юристом необхідних функцій, які полягають в підготовці документації, що потрібна для укладення угоди про купівлю нерухомості, перевірці будівлі або приміщення на відсутність різного роду обтяжень та самого продавця (покупця), а також забезпечення супроводу під час підписання договору про купівлю-продаж і нотаріального посвідчення цього договору. Слід зазначити, що послуги юриста необхідні на кожному етапі, бо регулярно виникає потреба у перевірці законності дій, підготовці документів, а в окремих випадках – необхідність у захисті законних прав клієнта. Іншими словами, присутність юриста є в значній мірі гарантією того, що угода буде укладена правильно і в майбутньому не виникне ніяких негативних наслідків.

Чи необхідно користуватися послугами ріелтора?

Доцільність звернення покупця або продавця нерухомості в ріелторську контору є абсолютно очевидною, бо такі послуги можуть забезпечити гарантію безпеки під час виконання операцій з майном та високу ефективність дій. Щодо переваг, які забезпечують ріелтори, тут слід відзначити наступні моменти. Покупець значно економить власний час, бо огляд всіх об’єктів при пошуку оптимального варіанту буде здійснювати ріелтор. Враховуючи те, що саме ріелтор є фахівцем на ринку нерухомості, угода про купівлю або продаж майна буде укладена максимально вигідно. Загалом можна зробити висновок, що послуги ріелторів значно заощаджують вільний час клієнтів, гарантують безпеку операцій з нерухомістю та законність всіх дій, що здійснюються з майном.

Скільки коштують послуги ріелтора?

Під час підписання угоди з ріелтором про надання послуг завжди встановлюється на взаємовигідних умовах розмір винагороди. Як правило, оплата послуг ріелтора визначається у відмотках від вартості нерухомості, яка є предметом договору. Крім цього попередньо визначається, яка сторона (покупець чи продавець) буде оплачувати послуги ріелтора. Це відбувається теж за попередньою домовленістю продавця та покупця майна. Рішення щодо цього повинно бути внесене як окреме положення в текст угоди купівлі-продажу нерухомості. Однак витрати по основній угоді майже завжди покладаються порівну на обидві сторони.

На якій мові укладається договір купівлі-продажу?

Як вказано у статті 16 ЗУ «Про засади державної мовної політики» № 5029-VI від 3 липня 2012 року, нотаріальне діловодство на території України повинно здійснюватись державною мовою. І якщо клієнт, якому необхідне виконання певних нотаріальних дій, не здатен спілкуватись українською мовою, він повинен подати заяву про переклад текстів всіх необхідних документів на мову, якою він добре володіє. В основному такі функції виконує перекладач або нотаріус.

Які документи необхідні для покупця нерухомості?

Для укладення угоди про купівлю-продаж нерухомості покупець зобов’язаний пред’явити нотаріусу оригінали таких документів: паспорт і довідка про ІПН. У випадку, коли покупець одружений, він повинен також пред’явити нотаріусу паспорт свого подружжя, свідоцтво про шлюб і письмову згоду своєї дружини (чоловіка) на вчинення запланованого правочину. В інших випадках необхідне рішення суду або свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть дружини (чоловіка). Це потрібно у випадку, коли в паспорті немає відмітки про розірвання шлюбу. Крім цього, якщо в покупця є дитина, якій вже виповнилось 16 років на момент підписання угоди, потрібно буде надати її паспорт або свідоцтво про народження.

Буває і так, що в ролі покупця виступає неповнолітня особа. В таких випадках нотаріус буде вимагати свідоцтво про народження, дозвіл органу опіки на укладення угоди купівлі-продажу та довідку про присвоєння неповнолітній особі ідентифікаційного номера.

Тепер скажемо пару слів про обмеження, які існують для іноземців. Що стосується купівлі квартир, приватних будинків, споруд та комерційної нерухомості, тут обмежень немає. Громадяни інших країн мають право купувати будь-яку нерухомість на території України, однак, вони не мають права на купівлю земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Якщо покупець є громадянином іншої країни, нотаріусу потрібно надати паспорт громадянина відповідної держави з непростроченою візою (якщо з відповідною країною в України існує візовий режим), або дозволом на проживання в нашій державі. Також потрібна буде довідка про присвоєння іноземному покупцю ідентифікаційного номера за даними Держреєстру фізичних осіб, що є платниками податків.