Попит на квартири в новобудовах Києва та інших великих міст України потрібно розглядати окремо, залежно від сегменту, адже ситуація з продажем житла різна залежно від конкретного проекту. Однак загалом відчувається підвищення активності на ринку нерухомості, як і восени щороку. Суттєвий вплив на попит мають і коливання курсу долара. Але, як вже згадувалось, все не так однозначно і багато що залежить від конкретних проектів, попит на квартири в яких може бути різний. Давайте розглянемо більш детально це питання і визначимо, хто купує нерухомість на первинному ринку і як може змінитися попит вже на початку наступного року?
Вплив курсу долара на продаж квартир
В тому, що такий вплив існує, вже ніхто не сумнівається. При збільшенні курсу іноземних валют жителі України намагаються вкласти свої заощадження в нерухомість, віддаючи перевагу квартирам в новобудовах.
Покупці вкладають гроші в нерухомість, ціни на яку ще не були змінені забудовниками з гривневих на доларові. враховуючи коливання валюти. Тому під впливом поступової девальвації вітчизняної валюти спроможні купити квартиру роблять це, намагаючись зберегти гроші від знецінення. При вдалій купівлі житла можна не лише зберегти заощадження, але й отримати непоганий заробіток від оренди або перепродажу в майбутньому. Тому вартість житла на первинному ринку столиці однозначно буде зростати протягом наступних місяців. Девелопери намагаються стримати подорожчання квартир, але під впливом зростання курсу долара це їм зробити не вдається.
І хоча всі будівельні компанії проводять розрахунки виключно в гривнях, стрибки курсу національної валюти мають значний вплив багато на що. Справа не лише в імпортних матеріалах, що не мають аналогів, але й у подорожчанні енергоносіїв, підвищенні вартості логістичних операцій, збільшенні заробітних плат і т.п. Якщо ж врахувати очікуване багатьма експертами підвищення цін на різного роду товари в межах 10 – 15 %, цей процес не омине й нерухомість. Ще одним важливим фактором, що впливає на підвищення вартості квартир в новобудовах, фахівці вважають різке зменшення кількості нової нерухомості, яка вводиться в експлуатацію. Цей показник за останні роки зменшився майже на 40 %.
Поділ новобудов на різні сегменти
Навіть враховуючи девальвацію гривні та збільшення платоспроможності населення, яке бачать фахівці, інвестори цікавляться не всіма новобудовами однаково. Скажемо більше, якщо в одних новобудовах попит зріс на 50 %, то в інших він зменшився майже на 30 %. Як виявилось, покупці квартир віддають перевагу завершеному будівництву, або майже готовим будівлям. Якщо ж забудовник пропонує вигідні знижки, це ще більше заманює клієнтів. Загалом попит на квартири зріс приблизно в 30 % нових будинків, а в решта 70 % новобудов він дещо зменшився або ж залишився на попередньому рівні.
Забудовники помітили, що покупці починають більш детально вникати в особливості спорудження нового житла, його планування та інші нюанси. Це означає, що квартира вже не розглядається покупцем як місце для ночівлі. Оцінюється загальний комфорт для сім’ї, враховуючи дозвілля та інші моменти.
В окремих сегментах первинного ринку житла активізація клієнтів почала відчуватися вже в другій половині літа. Але тут мова йде про завершене будівництво, коли покупець може одразу отримати право власності на куплене житло.
Доля інвестицій на первинному ринку
Більш ніж половина договорів продажу-купівлі житла сьогодні оформляється саме на квартири в новобудовах. При цьому було встановлено, що значна кількість людей купує нові квартири не для себе, а для продажу в майбутньому, що дає можливість заробити непогані гроші. Таких людей, як свідчить статистика, майже 40 % від загальної кількості покупців квартир на первинному ринку столиці. Якщо ж раптом продати житло дорожче і заробити на цьому не вдасться, його залишать для оренди.
Але спостерігається і досить стійка тенденція, що стосується квартир у віддалених від центру районах з порівняно низькою вартістю квадратного метра. Таке житло в основному купують для себе, щоб було де жити. Кажучи про нерухомості в центрі Києва і наближених районах, вона служить способом вкладання капіталу. Жити в придбаних квартирах такого типу покупці не бажають.
Хто такий потенціальний покупець квартир?
Це представник середнього класу. Зрештою, його статус не змінився протягом останнього року. Фахівці в секторі нерухомості стверджують, що це люди віком 25 – 45 років, у яких середній рівень матеріальної забезпеченості. Серед такого контингенту переважають самі кияни, доля яких становить більш ніж 50 %. Відповідно це пожвавлює кредитування населення, адже в основному покупці оформляють іпотеку для придбання квартир в новобудовах.