В Україні змінився порядок перепланування квартир та приватних будинків. Тож з цього року узаконити зміни можна по нових правилах. Давайте розглянемо у цій статті поради архітекторів та юристів на рахунок того, як виконати все правильно, в рамках закону та скільки це буде коштувати.
Вимоги закону щодо перепланування житла
Ще минулого року в нашій країні змінились правила узгодження перепланування квартир. Фахівці вважають, що нічого особливо не змінилося, однак нововведення все-таки помітні. Постанова Камбіну від 28.12.2016р № 1024 «Про внесення змін до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», значно зменшила вимоги до здійснення перепланування житла. І потрібно тепер усвідомлювати, що за трактуванням законодавства тепер вже є точне визначення поняття, що таке перепланування, та чим воно відрізняється від реконструкції.
Під час перепланування не повинна змінюватись конструкція і розташування несучих стін будинку. Всі зміни, що включені в інженерні мережі та системи, несучі конструкції будівель, їх фасади, вважаються реконструкцією. Для проведення реконструкції закон вимагає виготовлення проекту, який повинен бути узгоджений у відповідних державних інстанціях.
Перепланування квартир які відносяться до ОСББ
Вказаною вище постановою кабміну передбачається, що мешканці житлової багатоповерхівки або гуртожитку повинні дбати про відповідну експлуатацію, утримання, реставрацію, реконструкцію, капітальний і поточний ремонт, технічне переобладнання житлових і підсобних приміщень, які є загальним майном ОСББ. При цьому фінансування здійснюється пропорційно частки, яка входить у спільну власність. Це у випадку спільного фінансування.
Перепланування може бути різним
Однак узгодження потребують не всі види робіт, які спрямовані на зміну планування квартири. Тут найважливіше не чіпати конструкцію несучих стін. Тобто, в цих стінах не можна робити віконні та дверні отвори, ніші, або розбирати частину таких конструкцій. Згідно вимог закону такі дії категорично заборонені, бо вони можуть спричинити серйозні неприємності, несучи загрозу не лише для власника конкретного приміщення, але й для всіх мешканців будинку. Не рекомендується також переробляти житлові кімнати і підсобні приміщення на санвузли та кухні. Навряд чи такі зміни до проекту погодять державні інстанції.
Тепер щодо будівель, до яких підведено природній газ. Будь-які зміни в кухнях таких будинків заборонені. Важливо пам’ятати про необхідність в такому приміщенні вентиляційного каналу, в який не можна встановлювати витяжку. Згідно будівельних норм повинні бути розташовані і розетки.
Найбільше проблем виникає у власників квартир, які купують житло на первинному ринку нерухомості без ремонту і навіть не мають поняття про необхідність виготовлення проекту спеціалізованою організацією. Таким чином фантастичні ремонт можуть потягнути за собою серйозні штрафи та проблеми з підключенням газу, оскільки його подача в приміщення потребує дотримання відповідних норм. Скажімо, навіть недостатній розмір просвіту між підлогою та нижнім зрізом кухонних дверей може бути достатнім приводом для тогою, щоб відмовити власнику квартири у підключенні до газопроводу. Проблематичним буде і поширене зараз об’єднання двох приміщень (житлової кімнати і кухні або кухні та коридору). В будівлях з газопроводом такі дії заборонені.
І хоча руйнувати вже завершений ремонт ніхто не буде вимагати, однак за це доведеться заплатити серйозний штраф. Іноді такі штрафи платяться неофіційно, але навіть в такому випадку, як свідчать мешканці багатьох населених пунктів, доведеться позбутися декількох тисяч гривень.
Якщо в будинку немає газопроводу і в кухнях встановлені електроплити, ситуація суттєво спрощується. Наприклад, в таких квартирах дозволено об’єднувати житлові кімнати з кухнями. Звичайно це допустимо тільки при відсутності між приміщеннями несучої стіни. Не потрібно в таких будинках погодження на збільшення розміру кімнат внаслідок перенесення стін між санвузлами, нежитловими приміщеннями і т.п.
Порядок офіційного перепланування квартири
Після того, як рішення про перепланування було повністю обдумане, до цього питання потрібно віднестись з високою відповідальністю. В іншому випадку можуть виникнути проблеми з майбутнім узаконенням змін. Нижче наведено послідовність дій при переплануванні квартири.
► Виготовлення проекту. Навіть просте на перший погляд перепланування може спричинити проблеми під час узаконення. Бажано звернутись з таким питанням до фахівців (інженерів та архітекторів). Вартість послуги складе приблизно 3000 грн.
► Нагляд архітектора. Він необхідний для контролю за правильністю виконання будівельних робіт та відповідністю до проекту. Така послуга обійдеться власнику квартири в 2000 – 3000 грн.
► Інженерний нагляд. Його здійснює інженер-будівельник, щоб всі інженерні комунікації були змонтовані правильно, без порушення будівельних норм. За це доведеться заплатити від 1500 до 2000 грн.
► Заповнення декларації про перепланування. Такий документ подається у ДАБІ разом з проектом з метою його реєстрації та отримання дозволу на початок робіт.
► Техпаспорт. Для його виготовлення житло повинен відвідати фахівець БТІ, щоб затвердити зміни в проекті. Вартість послуги орієнтовно становить 1500 грн.
► Після завершення робіт по зміні планування квартири потрібно відвідати ЦАП, де подається заява про завершення ремонтних робіт та очікування комісії. Вона складається в довільній формі у двох примірниках. Після цього дозвільна інстанція повинна дозволити експлуатацію об’єкта, якщо під час перепланування все було виконано згідно проекту. Власнику видається на руки рішення про відповідність проекту.
► Отримання права власності після перепланування. Державний реєстратор або нотаріус вносять до Держреєстру речових прав на нерухоме майно висновок і новий техпаспорт. Заплатити за таку послугу потрібно буде всього 300 грн.
Штрафи при незаконному переплануванні житла
У статті 150 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за неправильно узаконене або незаконне будівництво. Це може бути як попередження, так і стягнення штрафу, величина якого може змінюватись у межах від 17 до 51 грн. Посадові особи за таке ж порушення платитимуть штраф у розмірі 51 – 113 грн.
На завершення додамо, що власник квартири або її орендатор, який самовільно перепланував приміщення і цим спричинив ушкодження (порушення) елементів несучої конструкції або засобів протипожежного захисту, повинен усунути всі порушення за власний рахунок і повернути всі приміщення до попереднього стану.