Перелік документів для продажу квартири в Україні

Автор | 28.10.2018

перелік документів для продажу квартири Продаж квартир стає все більш поширеним в Україні. Старі квартири і житло в новобудовах щорічно купують десятки тисяч жителів нашої країни. При цьому одне з найбільш важливих питань стосується правильного оформлення документів під час продажу квартири, адже від цього залежить не лише швидкість виконання процедури, але й безпека. Однак, перелік документів, що потрібні під час продажу нерухомості, майже кожен рік змінюється, як і законодавство України. Які потрібні документи для продажу квартири буде залежати ще й від багатьох інших нюансів, таких як вік власників житла, їх кількість, наявність інших осіб, що прописані за даною адресою. Нижче ми детально розглянемо документи, які можуть знадобитись сьогодні при операціях купівлі-продажу квартир.

Які документи повинні бути у продавця квартири?

В першу чергу це документи про підтвердження права власностідарування, договір купівлі-продажу, про пайову участь, договір довічного утримання, успадкування, свідоцтво про приватизацію або просто рішення суду.

Крім цього, потрібно також:

про реєстрацію права власності (витяг);
– паспорти з ідентифікаційними кодами власника квартири, прописаних у ній осіб та свідоцтва про народження дітей;
– свідоцтво про шлюб або його розірвання (про смерть чоловіка або дружини);
– згода чоловіка (дружини) на продаж квартири;
– дозвіл від органу опіки при наявності у квартирі зареєстрованих наймачів або недієздатних власників (неповнолітніх);
оцінка нерухомості (чинна протягом 6 місяців);
– довідка про склад сім’ї за встановленою формою, в якій також вказуються всі прописані в квартирі особи (чинна протягом 1 місяця);
– відкриття безготівкового рахунку в банку при оціненій вартості майна (за договором) вище 50 000 гривень (вимагається не завжди);
– техпаспорт житла (вимагається не завжди);

Однак, є ще певні моменти, про які потрібно знати. Так з кінця 2017 року вступили в дію зміни до порядку нотаріальних дій, які були затверджені наказом Міністерства фінансів № 3851. Отже тепер довідку про склад сім’ї та зареєстрованих у квартирі мешканців має право скласти сам власник нерухомості. Він же й підписує таку довідку. У випадку, якщо власник квартири не має українського громадянства, необхідно додати до копії паспорта завірений у нотаріуса переклад.

Іноді не вимагається згода на продаж житла від дружини або чоловіка. Так буде при наявності у власника договору дарування, якщо квартира ним успадкована (або перейшла у його власність на підставі заповіту), приватизована власником або куплена ним ще до шлюбу (тобто, не може вважатись спільно нажитим майном).

Які документи вимагаються від покупця?

Тут перелік значно менший. Покупець повинен пред’явити лише паспорт з ідентифікаційним кодом. Якщо ж він (вона) вже перебуває у шлюбі, необхідно також мати при собі свідоцтво про шлюб і паспорт своєї дружини (чоловіка). При цьому часто вимагається присутність чоловіка або дружини, паспорт якого (якої) подається покупцем квартири. Якщо ж з певних причин присутність дружини (чоловіка) неможлива, покупець квартири зобов’язаний мати завірену нотаріусом заяву від неї (нього), що підтверджує згоду на покупку нерухомості.

Де оформляється купівля-продаж квартири?

Укладання договору про продаж-купівлю нерухомості завжди відбувається в нотаріуса. При цьому не важливо, хто саме буде проводити цю процедуру – приватний нотаріус чи державна контора – сила договору від цього не залежить. Однак потрібно знати, що розцінки на роботу державного нотаріуса фіксовані, в той час як приватний нотаріус має право встановлювати власні ціни на послуги.

Може відрізнятись і сервіс, про що неодноразово згадується у відгуках покупців та продавців квартир на різних сайтах в мережі Інтернет. Додамо, що оформити купівлю нерухомості має право кожен нотаріус за місцем розташування будинку, або за місцем реєстрації однієї зі сторін. Тут обирати доведеться продавцеві та покупцеві квартири. Щодо цін на послуги нотаріуса – вони майже однакові. Але фахівці радять покупцям квартир самостійно обирати нотаріуса, не віддаючи цю прерогативу продавцеві житла. Таким чином угода буде більш безпечною.