Нерухомість в розстрочку – різновиди, недоліки та переваги

Автор | 08.01.2018

як оформити розстрочку на квартиру Про можливість отримання житлової нерухомості в розстрочку знають сьогодні майже всі жителі нашої країни. Цей спосіб забезпечення житлом пропонується практично у всіх великих містах України на великих рекламних плакатах, які розміщують через рекламні компанії самі забудовники. Однак, мало хто знає, що таке розстрочка, які в неї особливості та відмінності від звичайного іпотечного кредиту в банку. В першу чергу зазначимо, що нерухомість в розстрочку – це придбання житла, в якому можна одразу жити і сплачувати забудовнику вартість квартири або будинку частинами згідно попередньої домовленості.

Види розстрочки на житло

При оформленні розстрочки на житлову нерухомість завжди йде мова про один з двох видів угод – безпроцентна розстрочка та з попередньо обумовленим відсотком.

Що стосується розстрочок, які передбачають оплату відсотків, вони дуже схожі на звичайний іпотечний кредит або кредит на житло, тому цей тип розстрочки нас не буде цікавити в даній статті. Давайте розглянемо розстрочку в такому вигляді, який зазвичай уявляють собі звичайні покупці та люди загалом.

Житло в розстрочку від забудовника означає придбання майна за певну суму, основна частина якої сплачується покупцем відразу, а залишок заборгованості ділиться на декілька рівних частин для оптимального способу погашення за бажанням покупця. Такі платежі можуть бути щомісячними (гроші вносяться покупцем один раз на місяць), щоквартальними (оплата раз на три місяці), раз на півроку (вартість житла сплачується двічі на рік), один раз на рік.

Після домовленості з продавцем (забудовником) ціна нерухомості, визначена у вітчизняній валюті, залишається незмінною незалежно від ситуації на ринку нерухомості та валютному ринку. В більшості випадків поняття розстрочки на житло передбачає відкладення платежу на два і більше роки. Це нагадує знайомий вже багатьом з нас безвідсотковий кредит, що є найбільш вигідним для позичальника, оскільки він не містить переплати. Слід також додати, що при оформленні розстрочки майже не потрібно ніяких документів, достатньо лише щоб покупець підтвердив свій вік та платоспроможність. Загалом розстрочка дуже схожа на безвідсоткову іпотеку. Наприклад, якщо новий власник житла не може сплатити вартість нерухомості, її буде повернуто забудовнику (попередньому власнику).

Переваги придбання житла в розстрочку

Розстрочка це безвідсоткова позика, яка не передбачає переплати за житло. Покупець зобов’язаний оплатити тільки вартість нерухомості.
▼ Немає потреби збирати значну кількість документів, як цього вимагає оформлення іпотечного кредиту.
▼ Не враховується кредитна історія.
▼ Немає вимог щодо обов’язкового страхування життя і нерухомості.
▼ В житло можна заселитися відразу після сплати початкового внеску.

Недоліки розстрочки на нерухомість

▼ Надається на строк не більше 5 років. Таким чином клієнту необхідно мати дуже високий дохід, щоб відкладати щомісяця значну кількість грошей.
▼ Порівняно великий початковий внесок, розмір якого може сягати 60 – 70 % від ціни житла.
▼ Як і в випадку іпотечного кредитування, житлова нерухомість може бути повернута забудовнику при невчасній сплаті клієнтом періодичних платежів.
▼ На відміну від звичайних кредитів з процентною ставкою розстрочки не передбачають комісій за дострокове погашення заборгованості. Можна навіть сказати, що дострокова сплата вартості житла буде «на руку» забудовнику.

Придбання на вторинному ринку житлової нерухомості в розстрочку відрізняється від покупки житла у забудовника лише тим, що квартира або будинок вже не новий. На відміну від вторинного ринку автомобілів та інших товарів, вторинний ринок нерухомості є дорожчим від первинного. Пояснюється це тим, що нерухомість вже обжита, всі мережі підключені і ними можна користуватися одразу після заселення. Однак, при виборі нерухомості потрібно порівнювати рівні за класом види житла. Неможливо порівняти прості бюджетні квартири вторинного ринку з елітними новобудовами, які коштують значно дорожче.

Якщо новий будинок введений в експлуатацію, потрібно перевірити наявність всіх інженерних комунікацій та правильність оформлення документів на ці мережі. Іноді буває так, що в технічній документації на будинок не зазначене водопостачання та каналізація, або відсутня система опалення. Важливо звернути увагу і на такі мережі, як кабельний Інтернет, телефон і цифрове телебачення, які в останні роки також включаються в загальний кошторис новобудов і є дуже важливими для мешканців.

Якщо новобудова щойно споруджується, існує ймовірність того, що будівництво залишиться тривалий час незавершеним, або будинок не буде вчасно зданий в експлуатацію. Тому слід попередньо поцікавитися репутацією та солідністю забудовника.

Інші види розстрочки на житло

Ще один вид розстрочки на нерухомість – це коли кошти на придбання видає банк, з яким в забудовника або власника житла підписана відповідна угода. При цьому заборгованість після покупки сплачує сам дебітор, а всі відсотки за видачу кредиту сплачуються старим власником. Тут необхідно зазначити, що на період погашення заборгованості нерухомість буде заставою для банку або продавця, якщо продавець погодив у якості застави інше цінне майно.

При такій розстрочці розмір початкового внеску може становити від 30 до 70 відсотків. Його забирає продавець квартири або будинку (це може бути сам забудовник), а всі решта кошти становлять позику. Позитивним моментом є те, що такий спосіб передбачає мінімальну відсоткову ставку, адже кредит видається під заставу нерухомості з оптимальним терміном погашення заборгованості.

Можливі також різного роду гібридні види розстрочок на житло, що представляють собою щось усереднене між іпотечним кредитом і безпроцентною розстрочкою. Всі вони, як правило, видаються на значний строк (до 10 – 15 років) з відсотковою ставкою від 2 до 8 % річних на залишок. Для покупця квартири або будинку це вигідніше ніж класичне оформлення іпотечного кредиту в банку. Такі умови вигідні будуть і для продавця нерухомості, адже він значно швидше отримає повну вартість проданого майна.

Потрібно пам’ятати, що під поняттям “вигідної розстрочки” часто працюють шахраї, які привласнюють собі початковий внесок за житло, залишаючи за собою права на нерухомість, а потім безпідставно намагаються виселити покупця. Бувають також випадки, коли розстрочка загалом виходить значно дорожчою за іпотечний кредит в банку. Це можна оцінити порівнявши початковий внесок за квартиру або будинок із загальною вартістю нерухомості. Тому завжди потрібно розглядати інші пропозиції, які висувають конкуренти забудовника.