Корисні поради щодо продажу нерухомості на вторинному ринку

Автор | 11.03.2018

як продати квартиру або будинок поради Якщо у вас є непотрібна нерухомість і ви вирішили її продати, тоді найкращим виходом буде звернутись за консультацією в ріелторську контору, або й взагалі доручити цю справу ріелторам. Не варто звертатись за допомогою до родичів, знайомих та співробітників, бо більшість з них захочуть скористатись моментом щоб заробити на продажу майна. Та й взагалі, доручивши пошук покупця ріелтору, ви позбавляєтесь клопотів, пов’язаних з рекламуванням і розповсюдженням оголошення. Крім цього, фахівці ріелторської контори надасть послуги по підготовці необхідних для продажу нерухомості документів та допоможе з оформленням договору.

Відповідний договір повинен укладатись і з посередником. В цьому документі вказуються обов’язки і права сторін, а також розмір винагороди за надання послуг посередником. Текст договору слід уважно перечитати хоча б два рази. Якщо виникають певні сумніви, потрібно звернутися перед підписанням цього документу до незалежного юриста, який зможе пояснити незрозумілі пункти договору. Вартість нерухомості повинна визначатися ріелтором з погодженням власника майна, адже ріелторські контори завжди мають свіжі дані про статистику попиту на ринку нерухомості, що дозволяє порівняти пропозиції різних продавців.

Потрібно пам’ятати, що у випадку розірвання угоди з ріелторським агентством швидше всього потрібно буде заплатити комісію, розмір якої можна взнати ще до підписання угоди. Якщо комісія ця буде надто велика, можна звернутись за аналогічними послугами в іншу контору, де умови будуть вигіднішими.

Підготовка нерухомості до продажу

Будь-який покупець буде оцінювати не лише самі приміщення квартири або будинку, але й зовнішній вигляд будинку, а також обов’язково зверне увагу на подвір’я та під’їзд. І якщо навести порядок на подвір’ї багатоповерхового будинку самостійно не вдасться, то покращити вигляд сходової площадки та відремонтувати освітлення можна без сторонньої допомоги. Коли мова йде про продаж приватного будинку, роботи буде значно більше, адже вигляд присадибної ділянки залежить тільки від власника. Потрібно подбати про газон, квітники, декоративні елементи, а також максимально покращити внутрішній інтер’єр. Все повинно бути чистим та охайним, а інженерні комунікації (опалення, освітлення, водопровід, каналізація) мають працювати бездоганно.

У випадку незадовільного стану нерухомості ріелтор порадить відремонтувати будівельні конструкції та зробити необхідний ремонт з фарбуванням стель та стін. Всі сантехнічні прилади повинні бути неушкодженими, чистими і справними, двері та вікна – добре закриватись і герметично прилягати до рам. Однак вкладати значну кількість грошей в ремонт не варто, адже більшість цієї суми не повернеться після продажу нерухомості. Доцільно зробити тільки косметичний ремонт щоб покращити зовнішній вигляд інтер’єру.

З кімнат потрібно викинути увесь старий мотлох, а також поламані меблі, щоб приміщення були світлі та просторі. Це підвищить ймовірність продажу нерухомості. Але навіть якщо кімнати вдалось повністю звільнити від старих меблів та елементів інтер’єру, штори та фіранки на вікнах варто залишити, бо так кімнати будуть мати більш затишний і теплий вигляд. Перевагу слід віддавати світлим шторам. Якщо в кімнатах залишились меблі, доцільно буде поставити на полицях або столі вазу з квітами та ще декілька цікавих аксесуарів. Потерті старі килими з підлоги потрібно прибрати. Якщо ж покриття підлоги в поганому стані, можна купити недорогі нові килимки.

Визначення адекватної ціни нерухомості

Як кажуть, на кожен товар знайдеться покупець. Однак при надмірно високій ціні нерухомості продати її буде досить складно. Сьогодні вторинний ринок нерухомості переповнений пропозиціями і конкуренція тут дуже висока, тому ціна квартири або будинку повинна бути адекватна. Слід додати, що попит на тлі значної кількості нерухомості, що продається, майже не зростає. Тому перебільшувати реальну вартість нерухомості немає сенсу, її просто ніхто не купить. Та й самі покупці завжди стартують від мінімальних цін, розглядаючи найдешевші пропозиції на ринку. Розумно буде до мінімальної ціни, за яку ви згідні продати будинок або квартиру, додати суму торгу, яку потім можна буде поступово зменшувати.

Визначити привабливість нерухомості для покупців можна буде впродовж декількох тижнів, починаючи з дня оголошення пропозиції продажу на ринку. І якщо за перший місяць-два ніхто не зацікавився вашою нерухомістю, потрібно буде поступово зменшувати оголошену ціну до того моменту, коли почнуться дзвінки покупців.