Коли може бути криза на ринку нерухомості?

Автор | 17.09.2017

зменшення цін на квартири і землю За даними експертів криза на ринку нерухомості може настати вже наступного 2018 року. Спеціалісти вважають, що на даний момент український ринок перебуває в такому ж важкому стані, як у 2008 році, напередодні європейської ризи. Основною ознакою назріваючої кризи на ринку нерухомості є той факт, що попит на нове житло значно нижчий, ніж пропозиція від забудовників. Тим не менш, за даними статистики швидкість забудови великих міст України постійно збільшується. Чим керуються самі компанії, які споруджують житло – поки що невідомо, але темп виконання будівельних робіт вони поступово нарощують.

В людей недостатньо грошей для покупки житла

Як свідчить статистика Мін’юсту, якою керуються більшість експертів України, протягом 2007 і 2008 років у нашій країні було здано в експлуатацію близько 95 000 нових квартир, а за минулих два роки цей показник становить майже 120 000. Однак купівельна спроможність населення поступово зменшується. Буквально 7 – 10 років тому так званий «споживчий кошик» потенційного покупця нерухомого майна в середньому складав близько 100 000 доларів, а сьогодні він зменшився майже у 5 разів. Таким чином можна вважати неактуальним спорудження дорогих квартир з великою площею, яке відбувається протягом останніх двох-трьох років. Покупців більше цікавлять недорогі компактні квартири, які неможливо отримати переплануванням вже збудованого житла.

Однак компанії, що будують нове житло, намагаються різними способами хитрувати, аби заманити нових покупців нерухомості та продати вже збудовані квартири в багатоповерхівках. Наприклад, деякі забудовники пропонують навіть взяти у власників старі квартири у якості часткової оплати нового житла. Зауважимо, що в 2007 році за даними статистики жителі України придбали близько 836 000 квартир, в тому числі на 265 000 квартир було оформлено іпотечні кредити, а минулого року іпотеку на нове житло взяли тільки 15 000 покупців, серед яких тільки 20 % угод було проведено через банк, а всі решта – це відстрочка від забудовника.

Зменшення цін на новобудови

В результаті нестачі грошей у населення ринок нерухомості почав зменшуватися відразу за двома параметрами – ціною на квартири і кількістю угод купівлі-продажу. Незважаючи на те, що пропозицій від забудовників сьогодні значно більше, ніж років десять тому, зданих в експлуатацію квартир у 2016 році було майже у два рази менше (410 000 у 2016-му і 835 000 у 2007-му році.

При такій тенденції на вторинному і первинному ринку житлової нерухомості помітне суттєве падіння цін. Як стверджують ряд джерел офіційної інформації, середня вартість квадратного метра в новобудовах Києва за рік зменшилась з 22 до 21 тисячі гривень, а в нових будинках Львова – з 14 до 13 тисяч гривень. Така сама ситуація спостерігається і з цінами на старі квартири, які по Україні загалом подешевшали за рік майже на 8 – 9%.

Актуальний прогноз на майбутнє

За прогнозами фахівців ринку нерухомості до кінця цього року старі квартири впадуть в ціні майже на 13%, а вартість нового житла зменшиться на 12 – 13 %. Під новим житлом слід розуміти новобудови, що введені недавно в експлуатацію, а під падінням цін – зменшення вартості квадратного метра в доларовому еквіваленті. Після того, як квартири в нових будинках були здані в експлуатацію, вони вже належать до вторинної нерухомості з відповідною класифікацією економ, еліт та бізнес. До нерухомості класів еліт і бізнес належать квартири в центральному районі Києва (великого міста). Вони можуть подешевшати майже на 8%.

Очевидно, що вартість квадратного метра квартир теж поступово зменшується або принаймні не збільшується. Було відмічено, що в другій половині літа цього року спостерігалося зменшення ціни на всю нерухомість окрім квартир класу бізнес, які подорожчали майже на 1%.

Збільшення попиту на житло до кінця 2017-го року не передбачається, тому експерти прогнозують продовження плавного падіння цін на квартири, яке буде відбуватися через зменшення попиту на нерухомість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *