Це питання дуже часто цікавить жителів нашої країни в останні декілька років. В першу чергу така цікавість людей пов’язана з глобальними змінами законодавства, які спостерігаються останнім часом. Особливо важливі зміни, які стосуються законодавства про нерухомість, оскільки мова йде про значну вартість майна, яка в свою чергу впливає на операції дарування і спадкування, адже при оформленні таких договорів оплата за послуги визначається відсотками від загальної вартості нерухомості. Дуже неприємні наслідки можуть виникнути, якщо договір дарування нерухомості буде з тих чи інших причин укладено з порушеннями чинного законодавства. Тому варто розібратися, коли договір дарування нерухомості вважається недійсним і які кроки слід зробити в такому випадку власнику майна? Отже, перерахуємо п’ять основних причин, які можуть призвести до скасування договору дарування нерухомості.
▼ Якщо він був укладений на дуже невигідних умовах або під впливом важких обставин
Тут мова йде про те, що людина повністю усвідомлює всі дії та негативні для себе наслідки, які вона чинить при укладанні договору, однак відмовитись від цього не може через важкі обставини. Такими причинами часто бувають: крайня необхідність в грошах або захворювання (інсульт, серцево-судинна хвороба, цукровий діабет і т.п.). При таких обставинах, коли вкрай потрібна допомога, нерухомість дарувати не слід. Значно краще буде оформити договір купівлі-продажу майна, адже це дасть змогу уникнути багатьох негативних наслідків.
▼ Якщо дарувальник не проявляє волевиявлення
Якщо людина, яка дарує майно і підписує договір дарування, не проявляє волевиявлення на такий спосіб передачі нерухомості новому власнику (обдарованому), а передача майна відбувається з метою вчинення тієї чи іншої вигідної (майнової або немайнової) дії на користь дарувальника. Щоб цього уникнути, під час підписання договору дарування в нотаріуса у тексті слід вказати, що оплата за факт дарування зі сторони нового власника майна повністю відсутня і не буде вимагатися за будь-яких умов. З іншого боку обдарований не має права писати ніяких розписок, в яких засвідчує факт оплати при даруванні нерухомості.
▼ Якщо дарування було вчинено шляхом обману
Таке непорозуміння зазвичай виникає тоді, коли власник майна вважає, що договір дарування буде одночасно й договором на довічне утримання. Так буває у випадку значного погіршення здоров’я у дарувальника або необхідності в регулярному лікуванні (догляді). Тобто, йде мова про випадок, коли особа не мала безпосереднього наміру дарувати своє власне житло іншій людині. Тому з метою уникнення негативного наслідку потрібно додати в договір дарування текст про те, що дарувальник усвідомлює різницю між такими договорами і проявляє намір саме подарувати нерухомість іншій людині.
▼ Дарування, що відбулось помилково
Такі обставини приймаються до уваги, якщо вони склалися саме під час вчинення правочину. При цьому людина, яка вимагає признати договір дарування недійсним, зобов’язана чітко пояснити причину і наявність такої помилки, що може мати важливе значення в майбутньому. При цьому приймаються до уваги помилки щодо причини правочину, обов’язків та прав сторін договору, характеристик нерухомості, що суттєво зменшують цінність, внаслідок чого житло може бути признаним непридатним для цільового застосування. При цьому вказані причини не будуть вважатися важливими, а дарування помилковим, якщо однією зі сторін вже були виконані зобов’язання, які виникли внаслідок правочину. Також не приймаються до уваги помилки, що стосуються отримання користі при вчиненні правочину.
▼ Був факт насильства при даруванні майна
Тут насильством вважається психічний або фізичний тиск на людину з метою примусу до вчинення дарування нерухомості. Під насильством в даному випадку можуть вважатися такі прояви, як насильство дією (пошкодження майна), фізичне насильство (побої, завдання болю, катування), психічне насильство (загроза життю людини або заподіяння тілесних ушкоджень самій особі або її родині). Для цього в договір дарування потрібно внести речення про те, що дарувальник здійснює свої наміри подарувати квартиру або будинок не під впливом насильства або погроз.