Необхідність у житловій площі в останні роки різко зросла. І якщо врахувати недостатньо високий рівень матеріальної забезпеченості населення в Україні, попит на квартири-студії та мініатюрні смарт-квартири є звичайним явищем. Людям доводиться помістити мінімум меблів та побутової техніки на маленькій житлової площі, що часто обмежується кількома десятками квадратів. Таке міні-житло з меблями типу “трансформер” буде користуватись попитом і в наступні роки, оскільки покращення рівня життя населення в Україні поки що не спостерігається. Тим не менш, такі специфічні помешкання для багатьох людей стають джерелом натхнення.
За якими ж критеріями обирають українці смарт-квартири? Невже вирішальне значення має тільки ціна квадратного метра? Скажімо, якщо людина купує собі міні-квартиру площею 16 квадратів, то чому б не купити таке ж житло але з площею 18 – 20 квадратних метрів, але в іншому районі, адже різниця у вартості буде несуттєва? Виявляється, одним з найбільш важливих, а іноді навіть вирішальним, є фактор працевлаштування. Тобто, чим ближче до місця роботи – тим краще. І за цим принципом купується міні-житло майже у 80 % випадків.
Що ж спонукає людей шукати бюджетне недороге житло поруч з роботою? Невже це настільки важливо у наші дні, адже ще донедавна шлях до місця працевлаштування тривалістю 1 година у таких містах, як Львів, Київ, Харків, Дніпро, не викликав у населення особливого дискомфорту. Все пояснюється різким підвищенням цін перевізників. Якщо ж на роботу доводиться їздити з ближніх населених пунктів, та ще й з пересадкою, на послуги транспорту доводиться витрачати від 10 до 20 % заробітної плати і це станом на 2018 рік.
Ще одна важлива перевага смарт-квартир полягає в значній економії на енергоресурсах. За газ для опалення доводиться платити в рази менше, ніж в приватному будинку і разів у 2 – 3 менше ніж у типовій трикімнатній квартирі площею 70 – 100 квадратів. Крім цього, мініатюрний холодильник, така ж пральна машина та інша побутова техніка додають свій внесок до загальної економії грошей. Тобто, низький дохід населення призвів до врахування цілої низки факторів, що зазвичай вважаються неважливими.
У наших публікаціях вже згадувалось про те, що забудовники в Україні часто обманюють покупців квартир. Однак минулого року було здано в експлуатацію і збудовано більш ніж 126 тисяч квартир – це найвищий показник за останні 20 років. При цьому середня площа квартир за цей період поступово зменшилась. І якщо в 2010 році вона становила близько 120 м. кв., то минулого року цей показник зменшився до 75 – 78 м. кв. Щодо вартості житла, як вказує статистика Нацбанку, вона знизилась до критичної межі. Слід зазначити, що деякі забудовники, щоб не збанкрутувати, вже продають житло майже по собівартості.