Чим відрізняється продаж будинку від іншої нерухомості?

Автор | 10.11.2018

особливості продажу приватного будинку Багато людей, які цікавляться придбанням власного будинку, не розуміють відмінність купівлі-продажу такої нерухомості від, скажімо, придбання квартири. Щоб усвідомити різницю між такими операціями коротко проаналізуємо основні моменти, які можуть тим або іншим чином вплинути на нового власника житлової нерухомості.

Отже, в першу чергу при купівлі особняка (як часто називають приватний будинок), у власність переходить не лише будівля, але й земельна ділянка, що знаходиться під будинком і навколо нього. Щоб підготувати договір купівлі-продажу особняка потрібно мати не руках не тільки всі документи на споруду, але й кадастровий номер земельної ділянки, а також Державний акт на землю. Справа в тому, що земля під будинком може бути не власністю, а перебувати в оренді. Це означає, що продавець будинку має право на користування ділянкою, але продати її разом з будинком не може. Тому коли мова йде про передачу права власності на споруду, потрібно визначити та обумовити статус землі, на якій ця споруда збудована.

У випадку, коли в Держреєстрі відсутній кадастровий номер ділянки, угоду провести не вдасться. Щодо Держакту – в ньому вказується цільове призначення ділянки. Слід зазначити, що з 1998 року, незалежно від того чи є такий акт у власника земельної ділянки, їй можна присвоїти кадастровий номер. До 2003 року видавались Державні акти рожевого кольору з оранжевим відтінком (старий зразок), а потім цей документ набув синьо-зеленого кольору.

Сьогодні всі дані про статус ділянки, її розташування і власника додаються до електронного реєстру, з якого в будь-який момент можна отримати паперову виписку. Звісно вона може видаватися тільки власнику.

Особливості договору купівлі-продажу будинку

Якщо такий договір був складений за всіма правилами, відповідно засвідчений нотаріусом і зареєстрований, це означає що в нового власника житла не буде жодних проблем. Тобто, він вважається повністю законним і повноцінним власником. Однак так буває далеко не завжди, тому краще ретельно перевіряти всі документи під час укладення угоди з продавцем. Варто проаналізувати навіть особистості попередніх власників житла. Навіть підозрілі дані у біографії продавця будинку повинні бути детально вияснені та проаналізовані. Ідеальним варіантом буде придбання нерухомості з надійними документами на взаємовигідних умовах. Іноді можна прислухатися до порад ріелторів, але рішення слід приймати самостійно. Справа в тому, що люди, які дають поради, нічим не ризикують. Не варто особливо прислухатися до таких порадників.

Ідеальним варіантом у даній справі буде залучення стороннього юриста, який надає платні послуги. Він буде зацікавлений в позитивному результаті, тому його консультації та поради можуть бути дуже корисними. Юрист професійно перевірить всі документи і зведе до мінімуму ризик процедури. У більшості випадків послуги юриста допомагають заощадити значно більше грошей, ніж було витрачено на їх оплату. Якщо ж випадково вдасться уникнути шахрайства і визнання договору купівлі-продажу недійсним, доцільність залучення юриста навіть не потрібно пояснювати.