Через декілька років жителі старих будинків можуть опинитись на вулиці

Автор | 03.03.2018

знесення старих багатоповерхових будинків Найбільша кількість багатоповерхових будинків у нашій країні була споруджена ще в 60 – 70 роках. Слід знати про те, що так звані “сталінки” були розраховані приблизно на 150 років експлуатації, а панельні та цегляні будинки будувались взагалі на 80 – 100 років. Що стосується “хрущовок”, вони призначені були не більш ніж на 60 – 70 років, тому строк експлуатації такої нерухомості вже фактично завершився.

Як відомо, довговічність споруд в основному залежить від якості фундаменту і несучих стін. Міцний кам’яний або бетонний фундамент по розрахунках повинен вистояти не менш ніж 150 – 200 років, а збудовані з цегли стіни розраховані в основному на 100 років експлуатації. Однак всі ці цифри будуть реальні при періодичному капітальному ремонті внутрішніх приміщень, горища, даху, інженерних комунікацій, заміні дверей та вікон. Враховуючи те, що в Україні тривалий час житлові будинки ніхто не ремонтував, їх строк експлуатації можна вважати вже завершеним.

Так звані “хрущовки” почали будуватись в 50-х роках і споруджувались майже до кінця 80-х років. Вони представляли собою тимчасове соціальне житло, що повинно було простояти 25 – 30 років, а потім замінитись новими більш якісними будинками. Навіть архітектура “хрущовок” була виконана в стилі функціоналізму, без будь-яких прикрас і додаткових архітектурних елементів. Потім строк експлуатації такої нерухомості був продовжений до 50 – 60 років. Отже можна вважати, що більшість старих будинків вже повністю втратили придатність як житло в 2010 – 2015 роках. Їх потрібно було знести і замінити новими.

В другій половині минулого століття було спроектовано декілька серій “хрущовок” з низьким рівнем звукоізоляції, теплоізоляції та низькими стелями (від 2,5 до 2,7 метра). Крім основних проектів було ще багато інших модифікацій старих будинків такого типу, розроблених різними інститутами.

Першими почали будувати багатоповерхівки серії К-7. У квартирах таких панельних будинках вже був окремий санвузол, від 1 до 3 кімнат і порівняно велика кухня. Тепло- і звукоізоляція споруд цієї серії взагалі була погана. Тому в найближчому майбутньому їх, як тимчасове житло, взагалі мали знести.

Починаючи з 1956 і до 1968 року велося будівництво багатоповерхівок серії 1-335. Потім виявилось, що ця серія споруд є найбільш невдалою серед всіх серій панельних багатоповерхівок. У спорудах цього типу не було сміттєпроводів, ліфтів, туалет був об’єднаний з ванною, кімнати у квартирах були прохідні. Строк експлуатації перших житлових будинків серії 1-335 завершився у 2016 році.

Найбільш популярною на теренах бувшого СРСР стала серія житлових будинків 1-447. Сучасні експерти переконані, що всі ці будинки придатні ще для використання не менш ніж 10-20 років. Будинки серії 1-447 зводились з цегляними стінами, у квартирах був об’єднаний санвузол, а одна з кімнат (найбільша) завжди була прохідна.

Загалом зі всіх багатоповерхових будинків, що використовуються сьогодні як житлова нерухомість, майже 80 % було збудовано до 1980 року. Всі ці споруди потрібно було періодично ремонтувати, замінюючи ліфти, покрівлю, інженерні комунікації. Однак ніхто цим не займався. Тому в наші дні необхідно почати ліквідовувати всі недоробки минулого, адже після великої вітчизняної війни першочерговим завданням було забезпечення всіх громадян хоча б яким-небудь житлом. Про ремонт будинків у ті роки ніхто не дбав. Тому ми живемо у той період, коли більшість старих будинків втратили свою придатність для експлуатації.

Судячи з офіційних даних, кожен третій багатоповерховий будинок у нашій країні належить саме до таких “хрущовок”, хоча досить багато є ще “сталінок” і будинків довоєнного періоду. Експерти вважають, що “сталінки” ще будуть придатні для використання як мінімум до 2050 – 2070 років.

На завершення слід зазначити, що значно складніша ситуація зараз виникає з сучасними новобудовами, термін експлуатації яких передбачити або спрогнозувати досить важко. Крім цього, забудовники часто обманюють покупців квартир, намагаючись здешевити споруду за рахунок економії будматеріалів або використання більш дешевих будівельних матеріалів. Щодо технічної документації – вона зазвичай нікому не показується. Ще років 20 тому багатоповерхівки будувались по типових проектах, де чітко визначалась якість матеріалів. Тому розрахувати строк експлуатації будинку було значно легше. Сьогодні всі проекти нових будинків недоступні для покупців квартир, а забудовники часто порушують будівельні норми і правила.