Аналіз ринку нерухомості під час війни за 2022 рік

Автор | 13.04.2023

будівництво під час війни в Україні Вже більше року триває війна і цілком зрозуміло, чому забудовники значно зменшили темп роботи або й взагалі заморозили будівництво окремих об’єктів. Причина одна – покупців, які бажають інвестувати в житло і комерційну нерухомість, сьогодні стало в рази менше, ніж було, скажімо, два роки тому. Зрештою, як свідчать опитування, можливо попит був би дещо більший, якби відбулось цілком зрозуміле зниження цін за квадратні метри. Інша ситуація з орендою житла, але про неї ми поговоримо іншим разом.

Загальний масштаб знищення нерухомого майна в Україні значно перевищує загальну кількість нових будов, що були споруджені впродовж останніх 5-7 років. Це відповідним чином вплинуло не лише на попит, але й на кількість пропозицій від забудовників та ціни.

За 2021 рік, коли ще не було війни, спостерігався значний ріст пропозицій на нове житло. Достатньо зауважити, що впродовж року було введено в експлуатацію понад 11 мільйонів квадратних метрів нової нерухомості. Цей показник був піковим за останні кілька десятиліть. Не менш активно розпочався і наступний 2022 рік. Впродовж місяця перед початком війни швидкість введення новобудов в експлуатацію була на рівні попереднього року. За січень і лютий було прийнято в експлуатацію майже 20 % житла від запланованого забудовниками до кінця 2022 року.

В перші дні війни робота всіх будівельних компаній припинилась і настав стан невизначеності. Після цього забудовники прийняли різні рішення. Одні продовжили роботу вже через один-два місяці, інші чекали значно довше. Не секрет що й сьогодні є частина компаній, які не відновили свою роботу на об’єктах. Отже у 2022 році здали в експлуатацію загалом близько 7 мільйонів квадратів нового житла – більш ніж 74 тисячі квартир і понад 18000 приватних будинків. Цей показник був майже на 40 % нижчий, ніж у 2021 році. Найпроблемнішими були в цьому плані східні та ряд центральних регіонів України, де будівництво скоротилось приблизно на 80 % відносно попереднього 2021 року.

Дуже мало було розпочато в період війни й нових проектів. В основному почалось будівництво лише тієї житлової нерухомості, документація і проект на яку були виготовлені ще до початку повномасштабного вторгнення. І це зрозуміло – їх фінансування частково вже було розпочато. В результаті за три квартали минулого року розпочали будувати тільки 68000 нових квартир, а це майже в два рази менше показника за попередній рік.